Konu:Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasında şahsına ve Cumhuriyet Halk Partisine sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:9
Tarih:17/10/2017


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasında şahsına ve Cumhuriyet Halk Partisine sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

NECATİ YILMAZ (Ankara) - Arkadaşlar, anlaşılmadı ama sizleri selamlarken bir hatırlatmada daha bulunayım. Bir vatandaşın ismini değiştirdiğiniz zaman o kişi değişmez. Yani, sizin dediğiniz günden itibaren bu örgüte, bu hain örgüte, bu alçak örgüte siz o saatten sonra "FETÖ" demekle onun maddi varlığını değiştiremezsiniz. (CHP sıralarından alkışlar) Baştan beri bu aynıydı, adını değiştirdiniz o kadar ve baştan beri beraberdiniz, sonrasında kavga ettiniz o kadar. Yani, sonuçta yaşanan şey bir iktidar kavgasıdır.

ORHAN DELİGÖZ (Erzurum) - Terör örgütü olduktan sonra siz beraberdiniz, siz.

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Yaşanan iki darbe ardışıktır, birbirini tamamlayan süreçlerdir, aynı menzile giden süreçlerdir. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Bunu söyleyen sizlersiniz. Ortaklığınız, yürüyüşünüz, beraberliğiniz sizlerin ağzından ifade bulmuş durumda, bizim söz söylememize gerek yok. Sizi rahatsız eden sözler bizim söylediklerimiz değil, sizin yüzünüze tuttuğumuz sözlerinizdir. Siz onlardan rahatsızsınız, yaptıklarınızdan rahatsızsınız, bunların pişmanlığı içerisindesiniz ama pişmanlık yetmez, hesap vereceksiniz, hesap vereceksiniz, yaptıklarınızın hesabını bir gün mutlaka vereceksiniz. (CHP sıralarından alkışlar)

Ve Sayın Bakan, kumpas davaları sürecinde o örgüt, o çete, o hain çete bu ülkenin ordusuyla, bu ülkenin yargısıyla, üniversitesiyle, çalışanıyla hesaplaşırken, siz onlarla ortaklaşırken adına "FETÖ" demiyordunuz ama örgüt aynı örgüttü ve siz beraberdiniz. Dolayısıyla, bu beraberliğin hesabı tüm FETÖ'cülere, tüm ortaklarına sonuna kadar sorulacak. Herkese adalet diyoruz. Adalet, cezasızlık değil, yaptıklarınızın hesabını vermek demektir. Bu anlamda, hepsinin, bu adını saydığım örgütlerin her birinin içine dâhil olmakla, ortaklık kurmakla sorumlusunuz; tarih önünde sorumlusunuz, hukuk önünde sorumlu olacaksınız diyorum, sizleri saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)