Konu:Başkanlık Divanı Olarak Hakkâri Çukurca'da Şehit Olan Askerlere Allah'tan Rahmet Dilediklerine, Şırnak'taki Göçükte Bir Ölüm Olmamasını Umduğuna, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Ve 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'ne İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:9
Tarih:17/10/2017


Başkanlık Divanı olarak Hakkâri Çukurca'da şehit olan askerlere Allah'tan rahmet dilediklerine, Şırnak'taki göçükte bir ölüm olmamasını umduğuna, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü ve 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'ne ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, bizler de Başkanlık Divanı olarak Hakkâri Çukurca'da şehit olan tüm askerlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz ve bu anlamda tüm şehitlerimizin mekânı cennet olsun; ailelerine, ülkemize ve milletimize başsağlığı diliyoruz ve rengi, cinsi, dili, dini, ırkı ne olursa olsun, terörü bir kez daha lanetlediğimizi ifade etmek istiyoruz.

Yine, aynı şekilde, Şırnak'taki göçükle ilgili, diliyoruz ve umuyoruz, bir ölüm haberi gelmez. Bu konuyla ilgili, muhakkak ki tüm yetkililer seferber olmuş durumda.

Aynı şekilde, bugün Dünya Yoksullukla Mücadele Günü. Dünyada var olan nüfusun 2,1 milyonunun, yaklaşık üçte 1'inin açlık sınırıyla, yoksulluk sınırıyla karşı karşıya olduğunu çok iyi biliyoruz ama bir başka husus, ne tesadüftür ki yine dünya nüfusunun üçte 1'i, üretilen tüm ürünlerin, tüm gıdanın üçte 1'ini de çöpe atıyor. Dolayısıyla, buradan çıkaracağımız çok önemli dersler, çok önemli sonuçlar olması gerekiyor, tasarruf tedbirlerinin alınması gerekiyor ve bu anlamda, yoksullukla mücadele, sürdürülebilir kalkınma anlamında topyekûn olarak bir duyarlılık gerektiğini de ifade etmek istiyorum.

Yine, toplumun her katmanında, her yerinde var olan kadınlarımızın tarımda da ne kadar etkili olduğunu çok çok iyi biliyoruz. Bu bağlamda da Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutluyorum.