Konu:Her Zaman Adıyaman Halkının Sesine Kulak Verildiğine Ve Tütünle Alakalı Meselenin De Çözüleceğine İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:6
Tarih:11/10/2017


Her zaman Adıyaman halkının sesine kulak verildiğine ve tütünle alakalı meselenin de çözüleceğine ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Tabii, Sayın Yıldırım'ın kürsüde bize de zaman zaman atıfları oldu, hatta bizim açıklamalarımızdan da pasajlar okudu. Ben hassasiyetine teşekkür ediyorum.

Şunu ifade edeyim ki tütünün, özellikle sarmalık kıyılmış tütünün tabii ki Adıyaman için ne ifade ettiğini Adıyaman milletvekilleri olarak çok yakinen biliyoruz. Bu anlamda, halkın gündemine girmeden önce torbaya girer girmez bu konuyla ilgili çalışmaları milletvekili arkadaşlarımızla biz başlattık. Daha gündeme gelmeden, Adıyaman'da konuşulmadan Sayın Başbakanımızdan randevu aldık, milletvekillerimizle birlikte Başbakanımızla görüştük. Maliye Bakanımızla birkaç defa üst üste görüştük. Diğer ilgili bakanlıklarla, Tarım Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanıyla bu konuda görüşmeler yaptık ve bu anlamda el emeği, göz nuru olan bu ürünün Adıyaman için hassasiyetini dile getirdik. Adıyaman üreticisinin, çiftçisinin -sadece Adıyaman da değil, aslında Bitlis var, Muş var, Diyarbakır var, Hatay Yayladağı'na kadar pek çok alanda var- o hassasiyetini dile getirdik ve bu anlamda, sağ olsun, Sayın Başbakanımızın da talimatları oldu, Sayın Maliye Bakanımız da bunu hassasiyetle dikkate aldı.

Dün değil önceki gün Adıyaman'dan gelen tüm STK'larımızla, STK temsilcilerimizle birlikte Maliye Bakanımıza tekrar gittik. Orada da söyledi, Sayın Başbakanımız da söylemişti ve biz de açıklamıştık: Üreticiyi asla mağdur etmeyeceğiz. Küçük, fukara, gariban çiftçiyi asla ve asla mağdur etmeyeceğiz. Bu anlamda, tabii ki tütün baronlarına karşı da devletin yasal zeminde ele alması gereken hassasiyetlerin, konuların olduğunu, bunun da ele alınacağını ama kesinlikle üreticinin mağdur edilmeyeceği noktasındaki taahhütlerini ben burada da ifade edeceğim. Bizler de bunun takipçisiyiz. Komisyonda önerge verilmek suretiyle inşallah bu düzeltilecektir. Buradan bütün hemşehrilerimizi bir kez daha sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyoruz.

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Çekin torbadan o zaman.

BAŞKAN - Adıyaman'ın her zaman yanında olduk, Adıyaman halkının her zaman sesine kulak verdik, onların eli, kolu, ayağı olduk, onların ne sorunu varsa birinci derecede kendi sorunumuz gibi hissederek bütün bu sorunları nasıl çözdüysek tütünle alakalı meseleyi de çözüyoruz.

Ben tekrar sizlere de Adıyamanlı kardeşlerime de bir kez daha teşekkür ediyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)