Konu:HDP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:3
Birleşim:6
Tarih:11/10/2017


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA CENGİZ AYDOĞDU (Aksaray) - Sayın Başkan, kıymetli arkadaşlar; İzmir Aliağa'da meydana gelen müessif hadisede hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum.

Kıymetli arkadaşlar, Halkların Demokratik Partisinin vermiş olduğu önergeyle ilgili grubumun görüşlerini sizlere arz edeceğim.

Kamu düzeni dediğimiz şeyin kurucu unsuru kamu gücü ile kamunun kendisi arasındaki mutabakattır arkadaşlar. Kamu düzeni bir kamu gücüyle kurulur. Devlet dediğimiz şey de o meşru güç kullanma tekelini elinde bulunduran varlığın adıdır ve çok hassas bir konudur bu konu. Kamu düzeninin temin edilmesi ve bu düzenin devam ettirilmesi esnasında süreci güçleştiren en önemli şey bu mutabakata yapılan saldırıdır. Bu, kamu düzenine onay veren bütün vatandaşlara karşı yapılmış bir saldırıdır aslında. Ülkede herkesin kabul ettiği, bir arada yaşamanın vazgeçilmez şartı saydığımız yasalara uymamak ve güvenlik güçlerinin yasaların emrettiği şekilde düzeni temin etmesi için kullandığı usulü, araçları istismara zorlamak bir şekilde terörün de bir parçasıdır. Türkiye, devleti ve vatandaşıyla bu anlamda bu düzenin temini ve bu toplumsal rızanın kamu düzeni konusunda sarsılmaması için azami dikkati gösteriyor. Kırk yıldır bu işle uğraşıyoruz, kırk yıldır kardeş kavgasına girmemek için uğraşıyoruz. Bu hususta bütün dünyanın uyguladığı terörle mücadele yöntemleri içerisinde Türk güvenlik güçlerinin bir kardeş kavgası çizgisinde yaklaştığını hiç kimse inkâr edemez. Burada insafsızlık etmeyelim.

Arkadaşlarımızın önergede bahsettiği Alanya'daki konuyla ilgili gereği yapıldı, açığa alındı, soruşturma sürüyor. Cezasızlık anlayışı kesinlikle doğru değildir, güvenlik güçlerinin itibarsızlaştırılması bu çerçevede kabul edilemez. Türkiye'de güvenlik güçlerinin veya herhangi bir kamu görevlisinin vatandaşla muhatap olduğu noktalardaki tutumu, davranışı hakkında vatandaş rızasının, vatandaş memnuniyetinin ve vatandaş gönlünün incitilmemesi AK PARTİ hükûmetlerinin en temel endişesidir, bizim temel felsefemiz budur. Bu itibarla, terörle mücadele gibi çok hassas bir konuda herkesin azami dikkati, özeni göstermesi gerekir diyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)