Konu:Türk futbolunun durumuna ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:3
Birleşim:3
Tarih:04/10/2017


Türk futbolunun durumuna ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, bugün 4 şehidimiz var, büyük Türk milletinin başı sağ olsun; yaralılarımız var, onlara da acil şifalar diliyorum.

Tabii, ülkemiz zor günler geçiriyor, her taraftan kuşatılmaya çalışılıyoruz ve bu problemleri bu Büyük Millet Meclisinde dile getiriyoruz, konuşuyoruz ama bir konu daha var ki özellikle benim içinde bulunduğum ve devamlı buradan konuştuğum Türk futbolu hakkında birkaç cümle daha söylemek istiyorum buradan.

"Bu kadar gündemin içerisinde futbolu niye gündeme getiriyorsun, niye futbolu konuşuyorsun?" diye sorarsanız onu da söyleyeyim: Türkiye'de eğer bir şeylere önlem almazsak bu Türk futbolu hakkında, yakında futbol terörü de başlayacak arkadaşlar ve önünü alamayacağımız şekilde başlayacak. Eğer bu üsluplara devam edersek her konuda, bu şekil konuşmaya devam edersek -her konuda söylüyorum ama sadece futbolda değil- Türkiye'yi zaten zor günler beklerken daha da zor günler bekleyecek. Bizim daha seviyeli, daha yumuşak, daha birleştirici demeçler vermemiz gerekiyor. Özellikle son zamanlarda bu futbol takımı yöneticilerinin, teknik direktörlerin, arada sırada oyuncuların verdikleri demeçlere bakarsanız ilerleyen günlerde başımıza neler gelebileceğini göreceksiniz. Maalesef bu Türk Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu konuyu yanlış algılamakta ve bu sorunları çözmekte çok geri kalmaktadır. Dün Sayın Başkan basın toplantısı düzenliyor, biz de bekliyoruz ki bu üslupla ilgili konuşsun, Türk futbolunun sorunlarını konuşsun. İki tane konuya değindi kendisi, bir tanesi; diyor ki: "Futbol Federasyonu ekonomik olarak Türkiye tarihinin en güçlü dönemini yaşıyor."

Şimdi, Türk Futbol Federasyonu niye var arkadaşlar? Türkiye'deki futbolu yönetecek, onu geliştirecek, kulüplerin büyümesini sağlayacak, uluslararası arenada Türkiye temsil edilecek ama kendisi şunu söylüyor: "Türk Futbol Federasyonu tarihinin en büyük ekonomisini yaşıyor." Peki, Futbol Federasyonu o kadar parası varken sadece 4 tane kulübün toplam borcu şu anda 7 milyar lira yani eski parayla 7 katrilyon lira. Burada da çok finansçı arkadaşımız var, olmasına da gerek yok. 7 milyar liranın yıllık faizi kaç paradır? Yüzde 10'dan hesaplasak 700 milyon lira yapar. Yani bu 4 tane büyük kulübümüzün sadece yıllık ödediği faiz 700 milyon lira. Bunu 4'e bölsen işte 170'er milyon lira mı düşüyor? Kaç para düşüyorsa bunu nasıl ödeyecekler, gelirleri ne ki? Bunu konuşacağımıza, "Biz bu kulüpleri nasıl tekrardan ayağa kaldırabiliriz?" diye konuşacağımıza futbol federasyonunda kaç para varmış, sponsorları çok iyiymiş onu konuşuyoruz.

Bir de bir şey daha söyledi Sayın Başkan, dün dedi ki: "Güven istikrarı yaşıyoruz Türk Futbol Federasyonunda." Ben de size soruyorum, burada 550 milletvekilinin içinde bir anket yapalım "Türk Futbol Federasyonuna güveniyor musunuz?" diye, bakalım kaç oy alacaklar buradan veya Türkiye genelinde bir anket yapalım. Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? Bunları niye anlatıyorum size? Şu anda millî maç haftası, onun için konuşmayacağım fazla. Millî maç haftası geçtikten sonra da bir basın toplantısı düzenleyeceğim burada, Mecliste, hepinizden de yardım istiyorum. Eğer bu işe müdahale etmezsek, eğer bu işi rayına sokmazsak inanın Türk futbolu zaten uçurumdan uçmuş, bir futbol terörü geliyor. Akşam maçlardan sonra o demeçleri dinlerken koskoca yöneticilerin, koskoca hocaların, oyuncuların demeçlerinden memnun olan var mı aranızda ya? Herkes bir koltuk kapmış ve o koltuktan kabadayılık yapma sevdasında. O koltuklar... Ondan sonra da Millî Takım kaptanı uçakta gazeteci dövüyor, diyorlar ki: "Ya, bu niye böyle bir şey yapıyor?" Söyleyeceğim şu arkadaşlar, size kötü bir haberim var, eğer bu Futbol Federasyonunu el çektirmezsek acil bir şekilde ve her şeyi doğru yapmazsak... Bütün herkesi doğru koyarsak, sistemi de doğru koyarsak -size kötü haber veriyorum- beş ile on seneye ihtiyacımız var ki Türk futbolu biraz normale dönsün. Yok eğer müdahale etmez de oluruna bırakırsak, inanın söylüyorum size, Türkiye'de futbol terörü geliyor. Bugün burada partilerimiz var; 5 milyon, 10 milyon, 15 milyon, 20 milyon oy alan partilerimiz var; sadece Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın veya Beşiktaş'ın 20'şer milyon taraftarı var, unutmayın bu kamuoyunu ve Türkiye'de insanlar din değiştiriyor, futbol takımı değiştirmiyor, bu kadar da önemli bir konu bu. Ben sizden, hepinizden yardım istiyorum. Millî maç geçsin. Bu hafta millî maç haftası. Millî Takım'ımıza başarılar diliyoruz. İnşallah maçları kazanıp Dünya Kupasına katılacağız ama katılıp katılmamamızın hiçbir önemi yok bu anlattıklarımdan. Ben başarılar diliyorum Millî Takım'ımıza ve hepinizden de yardım istiyorum. Dinlediğiniz için de teşekkür ediyorum. (MHP ve CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Sancaklı.