Konu:Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi Münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:120
Tarih:27/07/2017


Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bugün burada oylanan, basit bir İç Tüzük değişikliği değil, 20 Temmuz sivil darbesinin son ayağı olan bir Meclis darbesidir. Bütün Türkiye'yi bir yıldan beri OHAL silahıyla zapt eden darbecilerin son hedefi, İç Tüzük değişikliğiyle Meclisi tamamen susturmaktır. 15 Temmuzda bombaların yıkamadığı, darbecilerin teslim alamadığı Türkiye Büyük Millet Meclisi, maalesef, iki grup milletvekillerinin oylarıyla yok edilmeye çalışılıyor.

Değerli arkadaşlar, 14'üncü maddede artık kürsüye bazı materyallerin, posterlerin getirilmesiyle ilgili bir değişiklik yapılıyor. Geçtiğimiz dönemde görev yapan milletvekillerimizin bildiği gibi, bu materyalleri en çok kullanan milletvekillerinden biriyim.

Değerli arkadaşlar, geçtiğimiz dönem kullandığım örneklerin birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum: Bu, terör olaylarının arttığı zaman AKP için yapılmış bir karikatür; duyma, görme, vurma karikatürü. Bir diğeri, sıvasız evlerin çocuğu ile sarayın karşılaştırıldığı bir resim. Bir diğeri, benim kendi seçim bölgem olan Malatya'daki yanan kayısıların, çağlaların resmi, Malatya'daki resim. Bir diğeri, AKP ve o zaman kol kola girdiğiniz sevgili ortağınız -tırnak içerisinde söylüyorum- Fetullah Hoca Efendi hazretleriyle beraber "terör örgütü lideri" dediğiniz Türk Silahlı Kuvvetlerinin Komutanı İlker Başbuğ'un resmi. Bir diğeri, hem geçmişte hem bugün FETÖ'yle ve faşizmle mücadele eden Cumhuriyet gazetesinin kahraman gazetecisi Ahmet Şık'ın resmi. Bir diğeri, geçtiğimiz dönemdeki, bir yılın özeti olan, bir yıldaki şehit çocuklarının bir resmi. Bunu buradan gösteriyorum çünkü maalesef, televizyon bu resmi almıyor; buradaki ölen çocukların tamamının sorumlusu AKP; burada şehit çocukları var, 10 Ekimde Ankara katliamında ölen çocukların resimleri var; bunların tamamının sorumlusu sizsiniz. Değerli arkadaşlar, değerli milletvekilleri; Hanefi Avcı'dan Berkin Elvanlara, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkanlardan kanser hastası olan ve sizin bir gece yarısı operasyon düzenlediğiniz, Türkiye'nin aydın yüzü, bizim hepimizin gururu Türkân Saylan'a. Yine, sizin döneminizde askerlerin kafasına çuval geçirilmesi ve herhâlde Türkiye tarihi yazdığında utanç sayfalarından biri olacak gaz maskesiyle, baretle milletvekillerinin dolaştığı Gezi eylemleri. Yine, sizin yasaklamış olduğunuz Che gibi, Deniz Gezmiş gibi insanların resimleri.

Değerli milletvekilleri, şimdi, biz bu kürsüde her zaman mağdurların, mazlumların sesi olduk. Eğer bu kürsü olmasaydı Pozantı Cezaevinde tecavüze uğrayan çocukların çığlıkları o cezaevinin dört duvarından dışarı çıkmayacaktı. Bu kürsü sayesinde o tecavüz çığlıkları bütün Türkiye'de, bütün dünyada duyuldu. Bu kürsü Tortum'da HES direnişi yapan Leyla'nın kürsüsüdür, bu kürsü Erzurum'da suda donanların, Adana'da barajda boğulanların, Afşin-Elbistan'da maden göçüğünde unutulanların, İstanbul'un göbeğinde naylon çadırda yananların kürsüsüdür. Bu kürsü aynı menzile yürüdüğünüz eski ortağınız Fetullah Hoca Efendi hazretleriyle kurduğunuz kumpasların sonucunda göz göre göre ölen, katledilen Ali Tatar'ların, Mamak zindanında katledilen Murat Özenalp'lerin, Silivri zindanında katledilen Kaşif Kozinoğlu'nun kürsüsüdür ve onların haykırışıyla çınlamıştır. (CHP sıralarından alkışlar) Bu kürsü Askerî Casusluk kepazeliği, Balyoz kepazeliği, Oda TV kepazeliği, Devrimci Karargâh gibi kumpasların kürsüsü olmuştur ve bu kürsü sayesinde bütün bu kumpaslar ortaya çıkmıştır.

Değerli arkadaşlar, AKP Grubunun bu resimlerden çok rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Bu resmi gördüğünüz zaman sorumluluğunuzdan dolayı mahcubiyet hissedebilirsiniz ancak bu yasağın temel nedeni bu resimler değildir, bu yasağın temel nedeni, geçmişte kurmuş olduğunuz ilişkilerin resimleridir, fotoğraflarıdır.

Şimdi, her sefer sataşıyorum, bugün bir kez daha, son kez sataşacağım çünkü daha sonra bu kadar parayı veremem bu İlknur İnceöz'ün resmini göstermek için. Şu resme bakın Allah aşkına arkadaşlar, MHP de baksın buraya. AKP'nin yönetim kadrosu; sözcüsünden grup başkan vekiline, MYK'sı burada. Demek ki neymiş? AKP'nin MYK'sı ve bir zamanlar milletvekilliğinin yolu Pensilvanya'dan geçiyormuş. (CHP sıralarından alkışlar) İşte bu resimlerden utandığınız için bu kürsüye bu resimlerin getirilmesini yasaklıyorsunuz. Bakın arkadaşlar, bakın ve görün. Şimdi, buradan, şu resimlere bir bakın, görün, Cumhuriyet Halk Partisinde bir tane böyle fotoğraf göremezsiniz. Bakınız, "Hepiniz oradaydınız." diyor ya, hepiniz oradaydınız; Abdullah Gül'den Tansu Çiller'ine, Recep Tayyip Erdoğan'ına kadar.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

VELİ AĞBABA (Devamla) - Değerli arkadaşlar, bunlardan utandığınız için bu kürsüyü yasaklıyorsunuz...

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkan, bu kadar akıcı bir konuşmaya bir dakika verirsin artık. Bak, seninkini çıkarmadık, ona göre!

VELİ AĞBABA (Devamla) - ...ama bilin ki bu kürsü ne kadar yasaklanırsa yasaklansın halkın gerçekleri görmesini önleyemeyeceksiniz.

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Başkan, bir dakika verir misiniz.

GÜLAY YEDEKCİ (İstanbul) - Bir dakika ilave verir misiniz.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Vermezsen seninkini de gösterir bak.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ve bu 15 Temmuzda FETÖ'yle iş birliği sonucunda katledilen, şehit olan 249 şehidimizin kanının hesabını sizlerden sormaya devam edeceğiz.

BAŞKAN - Teşekkür ederiz.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Sayın Başkan, bir daha bulamam herhalde fırsat.

MEHMET NACİ BOSTANCI (Amasya) - On dakika daha konuşsun Başkan.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bir daha fırsat bulamam.

GÜLAY YEDEKCİ (İstanbul) - Bir dakika daha mikrofonu açsa ya.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, değerli arkadaşlar, bunu, bu resmi... Maalesef, dün kürsüye serdiğimiz siyah örtüyü de vermedi, bu resmi de vermedi. Bu resim AKP'nin sorumluluğudur.

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum Sayın Ağbaba.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Diğer resimler de, diğer fotoğraflar da sizin utanç vesikanızdır.

BAŞKAN - Öyle şahsiyatla uğraşmadan konuşmamızı bitirelim bari.

Buyurun.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Açıkça AKP'ye sataştım, dedim ki: Bu resimleri niye çektirdin İlknur İnceöz?

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) - Cevap bile vermiyorum.

VELİ AĞBABA (Malatya) - O resim çektirdiğin adam şıh mı, cami mi, kutsal mekân mı? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BAŞKAN - Sayın Ağbaba, hiç yakışmıyor, şahsiyatla uğraşmayalım.

VELİ AĞBABA (Malatya) - Sana bir kere dana soruyorum İlknur İnceöz, kalk cevabını ver. (CHP sıralarından alkışlar)