Konu:Son yıllarda Hatay'ın çevre kirliliği felaketiyle karşı karşıya olduğuna ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:103
Tarih:08/06/2017


Son yıllarda Hatay'ın çevre kirliliği felaketiyle karşı karşıya olduğuna ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BİROL ERTEM (Hatay) - Doğal güzellikleriyle ülkemizin en müstesna bölgelerinden biri olan Hatay, son yıllarda çevre kirliliği felaketiyle karşı karşıyadır.

Dört tarafımızı saran taş ocakları, hâlen faaliyette olan ve sayısı her gün artarak kurulmak istenen termik santrallerle zehirlenirken, kaderine terk edilen, kanal görünümünden kurtulamayan Asi Nehri'mizle, yok edilen ağaçlarımızla tarihin en büyük çevre katliamları yapılmaktadır.

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen havadaki partikül madde değerlerine baktığımızda, Avrupa Birliğinde geçerli limit değer günlük maksimum 50 mikrogram iken, İskenderun'da 130 mikrograma ulaşmaktadır çünkü İskenderun Körfezi Türkiye'nin en önemli sanayi bölgelerinden biri olup, Adana, Mersin, Hatay'ı kapsayan bölgede 16 tane lisans ve ön lisanslı termik santral bulunmaktadır.

Tarım arazileri kurşun, cıva, kadmiyum gibi ağır metallerle, arsenik ve boya gibi zehirli kimyasallarla kirlenirken bölgede bulunan termik santrallerden kaynaklanan hava kirliliği, solunum, kalp krizi, felç, akciğer...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)