Konu:Roman Vatandaşların Yaşadığı Sorunlara İlişkin Gündem Dışı Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:103
Tarih:08/06/2017


Roman vatandaşların yaşadığı sorunlara ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ÖZCAN PURÇU (İzmir) - Sayın Başkan, değerli milletvekili arkadaşlarım; hepinize sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.

Gine üzüntülü bir gün yaşıyoruz, Van ve Mardin'de 2 şehidimiz var arkadaşlar. Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine başsağlığı diliyorum, bütün Türkiye'ye başsağlığı diliyorum.

Yalnız, Hükûmet olarak sizin sorumluluğunuz var, şehit haberi alıyorsak sizin sorumluluğunuz var arkadaşlar. Hani bütün seçimlerde söz veriyordunuz "Şehit haberi duyulmayacak. Terörü engelleyeceğiz, yok edeceğiz." diyordunuz. Tutamayacağınız sözü vermeyin kimseye arkadaşlar; bunu açık ve net söyleyeyim. (CHP sıralarından alkışlar) Sözünü tutacağınız şeyleri söyleyin insanlara.

Ayrıca Göztepe Spor Kulübümüz Süper Lig'e yükseldi. Göztepe Spor Kulübü Başkanını, futbolcularını, bütün yönetimini kutluyorum İzmir'e ve Türkiye'ye büyük bir sevinç yaşattıkları için. (CHP sıralarından alkışlar)

Gelelim zeytinlik meselesine. Biz Ege çocuğuyuz, zeytinlikler içerisinde büyüdük, büyük de emeğimiz var o zeytinlikleri oluştururken ama Hükûmetin hakkı yok. Hükûmet eliyle ekip ağzıyla suladı mı o zeytinlikleri, şimdi zeytinlikleri yok etmeye çalışıyor? (CHP sıralarından alkışlar) Değerli Hükûmet yetkilileri bakın, elinizi turizme atamıyorsunuz, turizmi bitirdiniz, Ege'de turizm yok, kıyı bölgelerinde turizm kalmadı; şimdi de zeytinlikleri bitireceksiniz, vatandaşın elini, ayağını bağlayacaksınız. Yok öyle yağma arkadaşlar! (CHP sıralarından alkışlar) O zeytinlikleri siz ekmediniz, o zeytinlikler vatandaşın zeytinliğidir, hiç kimse kusura bakmasın. Yapacağınız işleri akıl, mantık çerçevesinde yapın. Vallahi şu an ne yapacağınızı şaşırmış durumdasınız. Ülkenin bütün mirasına el koymaya çalışıyorlar. O zeytinlikler mirastır arkadaşlar, lütfen zeytinliklere el sürmeyin. El sürenin eli kırılsın. El sürenin eli kırılsın vallahi. (CHP sıralarından alkışlar) Yok öyle. Biz çocuklarımıza zeytinlikleri miras bırakmak istiyoruz. Onun için, kıyılarımıza, zeytinliklerimize dokunmayın.

Bir diğer konu, Urla'da Roman vatandaşların konut sorunuyla ilgili altı, yedi ay önce talepte bulundum. Bakın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının oluşumu ve göreviyle ilgili Fon Kurulu var, TOKİ'nin bütçe kararına onlar onay veriyor ama her ay toplanması gereken Fon Kurulu bir türlü toplanmıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanıma sesleniyorum: Bu Fon Kurulu ne zaman toplanacak? Bakın, Urla'daki Roman vatandaşların evleri yıkılıyor, lütfen bu Fon Kurulunu toplayın.

Ayrıca, "SİROMA" denen, Avrupa Birliğinden 45 trilyon lira fonla oluşturulan bir Roman Projesi var, kasımda bitiyor. İki sene bitmek üzere, ne yaptınız arkadaşlar? Romanların 45 trilyonunu ne yaptınız? Hiçbir şey yapmadınız. Burada yazıyor, ay ay, gün gün faaliyet raporu var, hangisini yaptınız, gelin şurada açıklayın bakalım. Toplantı salonlarında parayı harcadınız ya.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanım, Romanlarla hiç ilgilenmiyorsunuz. Her iki ayda bir genel müdür değiştiriyorsunuz, üç ayda bir bürokrat değiştiriyorsunuz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmıyor, çalışmamak üzerine iş yapıyorsunuz.

Bakın, strateji belgesini yayınladınız geçen sene, ne oldu? Allah aşkına, ben faaliyetleri okuyorum şimdi, hangisini yaptınız, bakın, okuyorum şimdi: İzleme ve değerlendirme kurulu kuracaktınız, kurdunuz mu? Ne zaman? Geçen sene, "21 Haziran" yazıyor strateji belgesine göre. Nerede? Yapmadınız. 21 Aralık 2016'da Roman vatandaşların nüfus kaydı sorunuyla ilgili çalışma yapacaktı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yaptı mı? Yapmadı. Bir daha okuyorum şimdi: 2017'nin ilk yarısında çocuk işçiliğiyle ilgili çalışma başlatacaktınız Roman mahallelerinde, yaptınız mı? Yapmadınız. Eğitimle ilgili çalışma yapacaktınız yine, yaptınız mı? Yapmadınız. Bu 21 Martta başlaması gereken Romanların istihdam sorunuyla ilgili çalışmayı yaptınız mı? Yapmadınız. O zaman bu strateji belgesini niye yayınladınız, niye yayınladınız arkadaşlar? Bakın, yapamayacağınız şeylerin sözünü vermeyin. Strateji eylem planını yapmakla olmuyor bu işler, takip edeceksiniz. Zaten bütçeniz yok, Romanları boşuna kandırmayın. Avrupa Birliğinden gelen 45 trilyon para var, onun da süresi bitti, orada da yine bir şey yok. Ne olacak bu? Boşuna bizi kandırmayın arkadaşlar, boşuna bizi kandırmayın. (CHP sıralarından alkışlar)

Bakın, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı çalışmıyor." dedim. Bakın, Allah aşkına bir şey okuyacağım, TÜİK'in 2009 verisi bu: 2009-2013 yılları arasında çocukların uyuşturucu madde bağımlılığı yüzde 657,7 artmış. Aile Bakanlığı ne yapıyor? 11 yaş ve altındaki çocuklar bunlar. Aile Bakanlığı çalışmıyor diyorum, bakın, uyuşturucuyla mücadele de etmiyor.

Efendim, beni dinlediğiniz için saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum; beni dinlediğiniz için sağ olun. Bir an önce inşallah önlem alınır.

Sayın Başkan, teşekkür ediyorum efendim. (CHP sıralarından alkışlar)