Konu:Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın (11/15) esas numaralı Gensoru Önergesi üzerinde Hükûmet adına yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:96
Tarih:24/05/2017


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın (11/15) esas numaralı Gensoru Önergesi üzerinde Hükûmet adına yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - FETÖ'nün, terör örgütü lideri Fetullah Gülen'in Türkiye'de dava açtığı ilk gazetecilerden biriyim.

BÜLENT TURAN (Çanakkale) - Karşılıklı, danışıklı mıydı?

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - FETÖ'cü tüm polislerin dava açtığı ilk gazetecilerden biriyim.

Sayın Bakanıma, Sayın Bakana ben -bir polemik, bir tartışma peşinde değilim- şunu sormak istiyorum: Sayın Bakan, kırk saniyede bir kişinin hâkim olabileceğine nasıl karar veriyorsunuz? Yazılıdaki 70 puan barajını neden kaldırıyorsunuz? Ve bu kırk saniyede geçen 900 kişinin 800'ü neden AKP'yle sürekli iltisaklı?

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - İspat getir, bak, ben istifa edeceğim.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Getireceğim Sayın Bakan.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - Sen de istifa edeceksin.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Sayın Bakan, getireceğim. Getirdim.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - Bak, bütün milletin huzurunda söylüyorum: 800 ismi ver, beraber istifa edelim.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Ve Sayın Bakan, bu sınavda kimin kaç puan aldığını neden açıklamıyorsunuz?

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - Açıkla işte, ben istifa edeceğim.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Bakın, ben bunlara nereden ulaştım biliyor musunuz?

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - Açıkla, ben istifa edeyim.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Bir avukat beni aradı "Ben Cumhuriyet Halk Partili olduğum için hâkim olarak seçilmedim, Giresun'da 10 avukat sınava girdi, 9'u kazandı, 9'u da AKP'li." dedi. "Nereden bulabilirim bu isimleri?" dedim, "Adalet Bakanlığının sitesinde var." dedi.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ (Yozgat) - Yargıtayda hepsi var.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Girdim Adalet Bakanlığının sitesine; gerçekten Giresun'da 10 avukat sınava girmiş, 1'i MHP'li onu elemişler, 9 avukatın tamamı AKP yöneticisi ve şu anda hâkim olarak Ankara'ya çağırıldılar. Bu kişiler kaç puan aldı? Kırk saniyelik mülakatla hâkim olacaklarına nasıl karar verildi?

Gelin, bu sınavı iptal edin. Kamuoyunun önünde, kameraların önünde bu mülakatlar yapılsın, biz de oradan atanacak olan hâkimlere güvenelim, ifadeye çağırdıklarında gönül rahatlığıyla ifade verelim. Bakın dün ne oldu? Sayın Bakan yargı bağımsızlığından bahsediyor. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça savcının odasına götürüldüğünde, Sayın Bakan, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürünün savcının odasına girdiği söyleniyor. Eğer sizin yargı bağımsızlığınız buysa -1994'te DGM'de yargılanmış bir öğrenci olarak söylüyorum- 1994'te bile böyle şeylere o hükûmetler cesaret edemezdi. Nereden nereye gelmişiz.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)