Konu:İzmir Milletvekili Hamza Dağ'ın (11/15) esas numaralı Gensoru Önergesi üzerinde AK PARTİ Grubu adına yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:96
Tarih:24/05/2017


İzmir Milletvekili Hamza Dağ'ın (11/15) esas numaralı Gensoru Önergesi üzerinde AK PARTİ Grubu adına yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Sayın Hamza Dağ'ın ateşli konuşma yapmasının ve imam-hatip kökenli olduğunu anlatmasının sebebini biliyorum çünkü kendisi 2013 Haziranında Fetullah Gülen'in düzenlediği Türkçe Olimpiyatları'nın bizzat katılımcısıydı ve "evrensel barış, evrensel barış, evrensel barış" diye "tweet" atarak destekliyordu. (CHP sıralarından alkışlar)

MEHMET ŞÜKRÜ ERDİNÇ (Adana) - Ya, haksızlık yapma ya, haksızlık... Yazıklar olsun size be, yazıklar olsun!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Şimdi o geçmişini unutturmak için AKP'de "Efendim, yargıda kadrolaşma yok." diyor. Bunlar nedir Sayın Hamza Dağ? Okuma yazmanız var, biliyorum. Bunlar nedir? İsimleri bir okur musunuz? Kimdir bu kişiler? Bakın, Uğur Akhun, AKP Mardin İl Yönetim Kurulu Üyesi; Aydan Yıldırım Akkoç, AKP ilçe yönetim kurulu üyesi, bu liste böyle gidiyor. Peki, bu nedir? "AKP'li avukat, hâkim olarak atanmasını AKP'li Ahmet Aydın'la kutladı." "Yargıda kadrolaşma yok." diyenler Facebook'a girip bu fotoğraflara bakabilirler.

Sabahtan beri bir başörtüsü sömürüsü, sanki bu ülkede sadece Hamza Dağ başörtüsünü savunuyor. İşte sizin başörtülülere yaptığınız muamele. (CHP sıralarından alkışlar) Dün görmediniz, az önce yoktunuz, şimdi yeniden gösteriyorum. Bakın, sizin yüzünüzden bir hanımefendi etek dahi giyemez hâle gelmiş "Giderim de polis beni yerlerde sürükler, aynı on yedi yıl önce olduğu gibi..."

RAVZA KAVAKÇI KAN (İstanbul) - Şimdi mi savunuyorsunuz başörtülüleri? Biz sizin samimiyetinizi biliyoruz. Şimdi mi aklınıza geldi? Had bildiriciler sizi, had bildiriciler! Ayıp, ayıp!

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Sayın Bakan da burada, Sayın Süleyman Soylu'ya da göstereyim, dün yaşanan tablo: Bir anne feryat ediyor, bir anne "Oğlumu götürmeyin." diye. İşte "Yargıda kadrolaşma yok." diyenler bunları görsünler. AKP'nin yaptığı kadrolaşmanın hâkimleri karar verirken, gazetecileri tutuklarken gözlerimize dahi bakamıyor. Şöyle bir kürsüleri var, arkadan gelip "Tutuklandınız, tutuklandınız." deyip hemen kaçıyorlar şu taraflara doğru. (CHP sıralarından alkışlar) Bir gün gelin de atadığınız, talimatla iş yapan hâkimlerinizin hukuk bilgisini görün. Karar dahi yazdıramıyorlar çünkü kararlar zaten tepeden geliyor.

Sayın Bakan, Sayın Süleyman Soylu; sizin bu fotoğrafla ilgili bir açıklama yapmanızı rica ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı "Bu ülkedeki tüm anneler benim annemdir." demişti, Veli Saçılık'ın annesi de bizim annemizdir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - Şimdi, bu fotoğrafla ilgili Sayın Bakanın bir açıklama yapma zorunluluğunun olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)