Konu:Engelliler Haftası'na Ve Berat Gecesi'ni Kutladığına İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:90
Tarih:10/05/2017


Engelliler Haftası'na ve Berat Gecesi'ni kutladığına ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, Dünya Engelliler Haftası bu hafta. Dünyanın dört bir yanında ve ülkemizde vermiş oldukları mücadeleyle yılmadan ve yorulmadan azimle herkese örnek olan engelli kardeşlerimiz, bugün giderek artan sosyoekonomik standardı ve her türlü problemlerinin çözümüne yönelik iyileştirmelerle yarınlarını çok daha anlamlı bir şekilde inşa etmektedirler.

Başta Meclisimiz, Hükûmetimiz ve devlet kuruluşları olmak üzere, kendi kendilerine yetebilecekleri ve sorunsuz bir hayat sürmeleri için çabalarımız her zaman olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Yapılan her türlü bilinçlendirme çalışmaları, ele alınan faaliyetler, çıkarılan kanunlar ve kurumsallaşmaya dayalı hizmetlerle vatandaşlarımızın sahip oldukları haklarını, hukukla, eğitimle ve istihdamla bir bütün olarak düşünerek insan onuruna yakışır bir hayat sürdürmeleri için kendileriyle beraber çalışmaktayız. Kardeşlerimizin karşı karşıya bulundukları riskleri en aza indirip koruyucu ve yönlendirici bir ulusal politika izleyerek hareket etmek arzusu içinde olmamız en önemli vazifelerimizin başında gelmektedir. Üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilen bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için her alanda gereken duyarlılığın artmasını sağlamamız da başlıca görevlerimiz arasındadır. Bu manada Dünya Engelliler Haftası vesilesiyle ülkemizdeki tüm engelli vatandaşlarımızın bu anlamlı gününü tebrik ediyor, hak ettiklerini her zaman almaları gerektiği engelsiz bir dünya düşüncesiyle en içten selam ve saygılarımı sunuyorum.

Ayrıca, bu gece İslam âlemi açısından son derece önemli olan mübarek Berat Gecesi. Gecenizi hayırlıyorum, Beratın insanlığın kardeşliğine, barışa ve herkesin beraatına, affına, günahlarından arınmasına vesile olmasını diliyorum. Dua ve dileklerimizle birlikte tüm müminlerin bu mübarek gecesini bir kez daha kutluyorum bu vesileyle.