Konu:2 Mayıs 1999 Tarihindeki Millî İradeye Müdahaleye İlişkin Gündem Dışı Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:86
Tarih:02/05/2017


2 Mayıs 1999 tarihindeki millî iradeye müdahaleye ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ RAVZA KAVAKCI KAN (İstanbul) - Sayın Başkan, Gazi Meclisi ve kıymetli milletvekillerini saygıyla selamlıyorum.

Bazı günler vardır ki o günlerde tarihe geçecek bazı olaylar yaşanır. Tarihe not düşülen, levhimahfuzdan yansıyıp tarih sayfalarına bir daha silinmemek üzere yazılan, hatta, âdeta kazınan olaylardır bunlar. Bu olaylar, nihai hükmüne en iyi şekilde ve en adil şekilde ancak din gününün ve hesap gününün sahibince mahkemeyikübrada karar verilebilecek olan hadiselerdir. İzleri silinmeyecek ve silinemeyecek, yıllarca, belki de yüzyıllarca hatırlanacak hadiselerdir bu hadiseler. İşte, bu sebeple tarihî olay niteliği kazanırlar. Tarih birilerinin isteği doğrultusunda yazılmak istense de gerçek asla saklı kalmaz.

Bazı manşetler paylaşacağım sizinle. "Siyasi Hayatı Bitti" "Muhtar Bile Olamaz", 1998 Nisanında Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a siyaset yasağı getirildiğinde atılan manşetler. Başta, amiral gemisi Hürriyet gazetesi olmak üzere 28 Şubatın andıççı ve darbe tetikçisi gazetelerinin birinci sayfalarını süsleyen birçok haber... "28 Şubat bin yıl sürecek." korosunun bir manşeti daha: "411 El Kaosa Kalktı" üniversitelerdeki başörtüsüne ve ana dildeki eğitimin önündeki yasakların kaldırılması için kanun teklifinin Mecliste 411 milletvekilinin rızasıyla geçmesinin akabinde atılan manşet. "Evet" oylarıyla geçen bu Anayasa değişikliği Anayasa Mahkemesine götürülür, neticeyi biliyoruz. Meclis bombalandı 15 Temmuzda, aynı zihniyet işte buradaydı. 28 Şubatçılar ya da FETÖ'cüler fark etmiyor, darbeci zihniyet kim olursa olsun zihniyet aynı.

İBRAHİM ÖZDİŞ (Adana) - İçinizde, içinizde FETÖ'cüler.

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - Ve nihayet birkaç manşet daha... Bugün 2 Mayıs 2017, bizim için çok güzel bir gün, kurucu liderimizin AK PARTİ'mize döndüğü bir gün ama Türkiye Cumhuriyeti tarihi için acı bir günün seneidevriyesi. Türkiye Cumhuriyeti Türk kadınına seçme, seçilme hakkını 5 Aralık 1934'te vermiş ama bazı kadınlar için bu hak 2 Mayıs 1999'da ihlal edildi, burada edildi. Ne kadar acı! Bu tatsızlıklardan bahsetmeyeceğim, güzel şeylerden bahsetmek istiyorum ama birkaç manşet paylaşayım.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Amerika vatandaşı olduğu içindi, Amerika vatandaşı.

MÜSLÜM DOĞAN (İzmir) - HDP'li tutuklu kadınlar ne oluyor!

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - Bağırmayı bırakıp, lütfedip beni dinlerseniz devam edeceğim.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Amerika vatandaşıydı o hanımefendi.

BAŞKAN - Sayın Tanal, lütfen...

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - Bravo! Tekrar had bildirin, devam edin.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Amerika vatandaşıydı o.

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - Ahirette dinleyeceğiz.

Evet, evet, eminim. 2 Mayıs 1999'da Merve Hanım'ın...

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Amerika vatandaşlığından dolayı milletvekilliği düşürüldü.

BAŞKAN - Sayın Tanal, lütfen dinleyelim.

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - Siz ona inanmaya devam edin. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sizin başvurduğunuz mahkeme tersini söyledi hâlbuki. Okuyun öyle gelin.

Evet, o günkü manşetler: "Mecliste Türbana Karşı Tarihî Uyarı" "Tahrik Tutmadı" "Türban Sabotajı" bunlar yaşandı. Başörtüsüyle aday olan, o şekilde Yüksek Seçim Kuruluna giden...

İBRAHİM ÖZDİŞ (Adana) - Hâlâ istismar ediyorsunuz, hâlâ.

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - ...o şekilde milletinden oy isteyen Merve Kavakcı'ya haddi bildirildi. Duymak istemeseniz de ben bugün buradayım, konuşacağım, gerçekleri söyleyeceğim. Allah sorar. Allah'tan korkun. Korkuyorsanız tabii, tercih sizin! (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Ve o gün geldiğinde başka hiçbir şey bahane edilemedi, sistem ona tahammül edemedi. Nasıl olur da yok etmek istediği kadınlardan biri -aslında iki kişilerdi ama bir tanesi vazgeçti, ne acı- milletin Meclisine girerdi!

Evet, şimdi, "Muhtar bile olamaz." denen Sayın Cumhurbaşkanımız, muhtarları Beştepe'de ağırlayan Sayın Cumhurbaşkanımız, artık partisine kavuştu ve hem de partisine Cumhurbaşkanı sıfatıyla tekrar gelmiş oldu. Biz çok mutluyuz, büyük bir vuslat oldu.

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Evet, Türkiye'nin sadece yarısının Cumhurbaşkanı. Türkiye'nin sadece yüzde 50'sinin Cumhurbaşkanı.

BAŞKAN - Sayın Yalım...

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - Sayın vatandaşlarımız umarım bağıranları dikkate almazlar, ben bağırmıyorum. Bugün çok mutluyum, elhamdülillah diyorum.

ÖZKAN YALIM (Uşak) - Sadece yüzde 50'sinin Cumhurbaşkanı.

BAŞKAN - Sayın Yalım, lütfen...

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - Tarihî tevafukun 2 Mayıs 1999 tarihinde kendisine "Dışarı, dışarı." diye alkış tutan, had bildiren darbecilerin zulmüyle milletvekili Merve Kavakcı milletvekilliği haklarından faydalanamadı ama 23 Haziran 2015'te...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MUHARREM ERKEK (Çanakkale) - Merve Kavakcı'nın kocası nerede, kocası!

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - ...burada Türkiye Büyük Millet Meclisinde başı örtülü milletvekilleri başı örtülü olmayan kıymetli milletvekilleri ve erkek milletvekilleriyle beraber yemin ettiler, biz bunu biliyoruz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Kavakcı Kan...(CHP sıralarından gürültüler)

MEHMET BEKAROĞLU (İstanbul) - 15 sene geçti...

RAVZA KAVAKCI KAN (Devamla) - Utanın, utanın!