Konu:Muhalefet Kulisinde Yer Alan Ve Tadilat Sırasında Kaldırılan Atatürk Tablosunun Azerbaycan Eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Tarafından Hediye Edildiğine Ve Meclis Başkanlarına Gelen Hediyelerin Yer Aldığı Bölümde Sergilendiğine İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:26
Tarih:24/11/2016


Muhalefet kulisinde yer alan ve tadilat sırasında kaldırılan Atatürk tablosunun Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından hediye edildiğine ve Meclis Başkanlarına gelen hediyelerin yer aldığı bölümde sergilendiğine ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Müsaadeniz olursa bu konuyla ilgili... Tabii, cumhuriyet, cumhuriyetin değerleri, Atatürk, bunlar hepimizin ortak değerleridir. Bu değerler üzerinde hiçbirimizin siyaset yaparak bu değerleri yüceltmeyeceğimizi biliyoruz. Dolayısıyla, bu ortak değerler hepimizin mutlak suretle sahip çıkması gereken değerlerdir.

Bu konuyla ilgili, malum, 15 Temmuz günü meydana gelen menfur darbe girişimi neticesinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde büyük hasar meydana gelmiştir. Bu hasarın giderilmesi amacıyla ana binada gerekli tadilat işlemlerine başlanmıştır.

Şimdi, daha önce yine üyeler lokantasında da asılı bulunan Mustafa Kemal Atatürk tablosu lokanta tadilatı sırasında hasar görmemesi için alınmış ama hasarın giderilmesinden sonra, yine aynı şekilde, aynı yere asılmış durumdadır. Onunla ilgili de bir soru önergesi gelmişti.

Sizin bahsetmiş olduğunuz muhalefet kulisinde locanın arkasındaki duvarda yer alan ve tadilat sırasında yerinden kaldırılan Atatürk tablosu 1994 yılında eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından, eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a hediye edilmiş. Muhalefet kulisinde yer alan ve yine Meclis Başkanlarına gelen tüm hediyelerin yer aldığı bölümde, yine aynı şekilde muhalefet kulisindeki bölümde zaten sergilenmektedir o.

LEVENT GÖK (Ankara) - Kimsenin görmediği bir yerde.

BAŞKAN - Hayır.

Bütün hediyelerin verildiği yerdeki locada da bir tadilat oldu biliyorsunuz, loca da ana yapıdaki projeye uyduruldu aynı şekilde. O tadilat esnasında o ana bölgede, yine muhalefet kulisinde olmak kaydıyla bütün hediyelerin sergilendiği mekânda tablo sergileniyor yani tablo muhalefet kulisinden alınmış değil. Dolayısıyla, bunu da ben bilgilerinize sunmak istedim. Bunlar hepimizin ortak değerleri.