Konu:Hdp Grubu Önerisi Münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:82
Tarih:15/03/2017


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İBRAHİM HALİL YILDIZ (Şanlıurfa) - Teşekkür ederim Başkanım.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; HDP'nin vermiş olduğu Suruç saldırısından sonra güvenlik politikalarıyla ilgili öneri üzerinde grubum adına söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Türkiye'de DEAŞ, PKK, FETÖ'nün çeşitli saldırılarda bulunduğu, ülke gündemini çok rahat takip edebildiğimiz bu süreçte, ülkenin içinde bulunduğu durumu göz önüne aldığımızda; yollara döşenen bombaları, Ankara, İstanbul, Kayseri, Suruç, birçok yerdeki patlamaları da göz önüne aldığımızda HDP'nin verdiği bu grup önerisinin ne kadar yersiz olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç ilçemizde meydana gelen saldırı bizleri derinden yaralamıştır. Barışı baltalayan, bölge insanımızı birbirine düşüren terör örgütleri, dış kaynaklardan yardım alan bu kişiler, daha önce olduğu gibi bundan sonra da başarılı olamayacaklardır. Malumunuz, 20 Temmuzda Suruç'un hedef alınmasının terör örgütlerinin ortaklaşa bir kararı olduğunu düşünüyorum hem PKK'nın hem DEAŞ'ın; özellikle Suruç'ta 200 bin Kobanilinin Suruç'ta kardeşlerimizle bir arada yaşaması o sırada, bu ülkede bulunan herkesin Suruç'u ziyaret etmesi o vesileyle.

Olay günü yaklaşık 19 farklı ilden 400 kişilik grup yardım malzemeleri ve oyuncak getirip Kobani'ye götüreceklerini söylemişlerdi. Grup ilçemize gelmeden bir gün önce, ilçe kaymakamı, Jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü, HDP, DBP ilçe başkanları ve grubun Suruç'taki muhataplarıyla bir toplantı yapılmıştı. 400 kişinin güvenlik gerekçesiyle karşıya yani Kobani'ye geçmelerinin uygun olmadığı kaymakamlıkça iletilmiştir. Her bir ilden birer temsilcinin karşıya geçebilecekleri ve bu yardım malzemelerini götürebilecekleri kaymakamlıkça kendilerine iletilmiştir. Patlamadan bir gün önce, Şanlıurfa'dan Suruç ilçemize güvenlik tedbirleri alınması için takviye kuvvetler gönderilmiştir. İlçe girişinde yapılan aramalarda 2 kişi hakkında arama kararı olduğu tespit edilmiş ve bu 2 kişi gözaltına alınmıştı. Fakat diğerleri Suruç Belediyesi ve HDP'nin yetkilileri kontrolünde Amara Kültür Merkezi'ne götürülmüşlerdi. Amara Kültür Merkezi'nde bu 400 kişi kahvaltı yaptıktan sonra Çaykara köyüne gidip basın açıklaması yapacaklardı fakat oraya gelenler, bir anlık bir kararla kahvaltı yaptıktan sonra orada basın açıklaması yapıyorlar, oysaki basın açıklaması Kobani sınırında olan Çaykara köyünde yapılacaktı. Tabii, bu, aynı zamanda bizi düşündürmüştü.

Olay günü HDP yetkililerinin patlamanın olduğu anda orada olmaması manidardır.

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Ayıp be! Ayıp be! Manidarmış!

İBRAHİM HALİL YILDIZ (Devamla) - Yani, biz, tabii ki hiç kimsenin ölümüne razı değiliz, hiç kimsenin yaralanmasına razı değiliz. Fakat olay günü HDP Belediye Başkanı olaydan yedi dakika önce Kobani'ye geçiş yapıyor, patlamadan yarım saat sonra Kobani'den giriş yapıyor ve akşama doğru tekrar çıkış yapıyor. Bunlar olay günü gerçekleşiyor, bunların hepsi düşündürücü.

Aynı zamanda HDP yetkililerinden biri, patlamadan hemen birkaç saat sonra bir tane kimlik getiriyor, Emniyet güçlerine teslim ediyor, Emniyet güçlerine patlamayı yapan şahsın bu olduğunu söylüyor. Her nasılsa, nasıl öğrenmişse, daha ortada cenazeler varken böyle bir kimliğin gelmesi hakikaten düşündürücüdür. Yani daha Kriminale hiçbir şey gitmeden o kimliğin bulunması, patlamayı yapanın bile küçük parçalarının olmaması, bulunmaması bile...

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - O patlamada kimin parmağının olduğunu biliyoruz. O patlamada sizin iktidarınızın parmağı var.

HALİL ETYEMEZ (Konya) - Dinle! Dinle!

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen hatibi dinleyiniz efendim.

İBRAHİM HALİL YILDIZ (Devamla) - Şimdi, bunu...

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Böyle terbiyesizlikler yapmayın!

İBRAHİM HALİL YILDIZ (Devamla) - Herkes haddini bilsin. Terbiyesiz olan sensin, tamam mı!

BAŞKAN - Sayın Hatip, Sayın Yıldız... Lütfen efendim, lütfen...

İBRAHİM HALİL YILDIZ (Devamla) - Bu işin içinde farklı eller olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Türkiye'de yapılan saldırıları, Ankara'da yapılan saldırıyı, işte DEAŞ, PKK... İstanbul'da farklı, Ankara'da farklı, Kayseri'de farklı ama kontrol aynı noktada, aynı kişiler yönetiyor bunları. Bu Suruç saldırısı aslında bunu net olarak ortaya koyuyor.

Tabii, bundan sonraki süreçte biz ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü koruyacağız, mücadelemize devam edeceğiz. 15 Temmuzda yeniden bir tarih yazıldı. Elbette ki herkes tarihe hesap verecektir ama tarih kazananları yazar.

Buradan hepinize teşekkür ediyorum, sağ olun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)