Konu:12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'ne, 12 Mart 1971 Askerî Muhtırasının Yıl Dönümüne, İsrail Parlamentosunun Ezanı Yasaklayan Yaklaşımını Kesinlikle Kabul Etmediğine İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:80
Tarih:09/03/2017


12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'ne, 12 Mart 1971 askerî muhtırasının yıl dönümüne, İsrail Parlamentosunun ezanı yasaklayan yaklaşımını kesinlikle kabul etmediğine ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, İstiklal Marşı zor bir süreçte ve büyük bir mücadelenin neticesi olarak yazılmıştır; istiklalimizin, bağımsızlığımızın sembolüdür. Rabb'im bir daha bu ülkeye o şartları yaşatmasın, bir daha milletimize İstiklal Marşı yazdırmasın; hepimizin, ülkemizin, milletimizin birliğini, dirliğini, gücünü artırsın diyorum. Kurtuluş mücadelesinden bugüne kadar bu millet adına mücadele eden, bu ülkenin bekası adına hayatını ortaya koyan tüm şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum, Mehmet Akif'i rahmetle anıyorum.

Yine, aynı şekilde, 12 Mart tabii, maalesef, bir kara günün de yaşandığı bir dönem, 1971 muhtırası. Türkiye, geçmişte çoğu kere milletin iradesine karşı girişilen bu tür teşebbüslerle karşı karşıya kaldı, diliyorum ve inanıyorum ki 15 Temmuz sonuncusu olacaktır. Çünkü, 15 Temmuzda milletimiz kararlı, cesur duruşuyla ölümüne, namusu bildiği iradesine sahip çıkmıştır. Bu milletin dik duruşu, küllerinden yeniden doğuşu sebebiyledir ki inşallah, artık darbeler de bu ülkede tarih olacaktır diye temenni ediyorum.

Yine, maalesef, üzülerek görüyoruz ki Batı'da yükselen ve Batı'nın hem medeniyet değerlerini hem de demokratik değerlerini altüst eden, ters düşen, antidemokratik, aşırı sağcı, ırkçı, İslamofobik, faşizan yaklaşımlarını da kabul etmiyoruz. Bu bağlamda, yine, İsrail Parlamentosunun da almış olduğu, her türlü evrensel kaideleri bertaraf eden, din ve vicdan hürriyetini ortadan kaldıran, ezanı yasaklayan yaklaşımlarını da kesinlikle kabul etmiyoruz ve bir an önce Batı'nın o demokratik değerlerine dönmesi, her düşüncede, her inanç grubunda olan insanların kendini ifade etmesi noktasında herkesin bu hususa dikkat çekmesi gerektiğini ve İsrail'in de bu yanlıştan dönmesi gerektiğini bir kez daha ben de özellikle ifade etmek istiyorum.