Konu:2 Mart Tarihinde Adıyaman'da Meydana Gelen Deprem Nedeniyle Geçmiş Olsun Dileğinde Bulunduğuna Ve Bursa'dan Ankara'ya Gelmekte Olan Otobüsün Devrilmesi Neticesinde Hayatlarını Kaybeden Emekçilere Başsağlığı Dilediğine İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:78
Tarih:07/03/2017


2 Mart tarihinde Adıyaman'da meydana gelen deprem nedeniyle geçmiş olsun dileğinde bulunduğuna ve Bursa'dan Ankara'ya gelmekte olan otobüsün devrilmesi neticesinde hayatlarını kaybeden emekçilere başsağlığı dilediğine ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, geçtiğimiz perşembe, 2 Mart tarihinde merkez üssü Samsat ilçemiz olan ve Adıyaman ve çevre illerde de hissedilen 5,5 şiddetinde bir deprem yaşanmıştı. Bu depremden dolayı ben Samsatlı, Kâhtalı, Adıyamanlı bütün kardeşlerime, hemşehrilerime bir kez daha geçmiş olsun diyorum.

Şiddet belki çok yoğun görülmeyebilir ama Allah'tan, kısa sürdüğü için can kaybı yaşanmadı. Hasarın boyutlarını biz yerinde inceledik. Olay ilk olduğu anda Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızla birlikteydik, anında talimatlarını verdiler gereken her şey yapılsın diye. Başbakan yardımcımız, AFAD yetkilileri hemen deprem mahalline gitti. Orada valimizin koordinesinde, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız ve tüm ilgililer -AFAD yetkilileri başta olmak üzere- ciddi bir koordinasyonla olayın ilk anında müdahalelerini yaptı. Bizler de köy köy gezdik ilçe merkezini. Tabii ki hasarın boyutları fazla, belki bine yakın konut oturulamaz pozisyonda. Ama ilk andan itibaren bütün depremzedelerin ihtiyaçları -en ufak ihtiyacına kadar- karşılandı, karşılanmaya devam ediyor.

Ben bir kez daha geçmiş olsun diyorum tüm hemşehrilerime. Tek tesellimiz, bu boyutu yüksek olan, hasar boyutunun çok olduğu bir yerde hamdolsun ki can kaybı yaşanmadı, bir hayati tehlike olmadı. Yaralılarımızın çoğu ayakta tedavi edildi, 3 yaralımız -o da yüksekten atlama ağırlıklı olarak- kırıklarından dolayı hastanede. Ama hasara ilişkin olarak Hükûmetimiz, devletimiz elinden gelen tüm gayreti gösteriyor, en iyi şekliyle de depremzedelerin yanında olduğunu gösteriyor.

Bir kez daha Rabb'im muhafaza etsin diyorum; bu tür afetlerden bizleri, ülkemizi, milletimizi muhafaza etsin ve tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun.

Tüm siyasi parti gruplarına da teşekkür ediyorum, o gün burada da aynı duyarlılıkla depremzedelerin yanında olduklarını ifade ettiler.

Ben tekrar geçmiş olsun diyorum ve teşekkür ediyorum.

Bu arada, Bursa'dan kara yoluyla Ankara'ya gelmekte olan otobüsün devrilmesi neticesinde hayatlarını kaybeden emekçilere Allah rahmet eylesin diyorum, tüm vatandaşlarımıza da ben de bir kez daha başsağlığı diliyorum.