Konu:Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın yaptığı gündem dışı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:67
Tarih:08/02/2017


Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın yaptığı gündem dışı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET ALTAY (Uşak) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Ben de öncelikle Sayın Vekilimizin Uşak'ımızın tanıtımına ilişkin belirtmiş olduğu Ulubey Kanyonu ve Ulubey Blaundos Antik Kenti'ne ilişkin, bütün parlamenter arkadaşlarımıza bu güzellikleri görmeye ilişkin davetini tekrar ediyorum, tanıtımına katkısından dolayı teşekkür ediyorum.

Özellikle burada şu hususu belirtmek istiyorum: Blaundos Antik Kenti'yle ilgili olarak çalışmalarımız hızla devam etmekte. Özellikle 2016 ekim ve aralık ayları içerisinde yüzeysel kazı çalışmaları tamamlanmış, 2017 yılı içerisinde de Kültür Bakanlığı ile Uşak İl Özel İdaresi arasında protokol tanzim edilerek kazı evi ve laboratuvarın kurulmasına ve burada alt kazı çalışmalarının başlamasına ilişkin süreç devam etmektedir. Bu konuda çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Diğer taraftan, Ulubey Kanyonu, Orman ve Su İşleri...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Süreniz bitti Sayın Altay.

MEHMET ALTAY (Uşak) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

BAŞKAN - Kayıtlara geçer, istiyorsanız devam edin.

Neyse açıldı şansınıza.

Buyurun.

MEHMET ALTAY (Uşak) - Sayın vekilimizin ifade ettiği Ulubey Kanyonu dünyanın 2'nci uzun kanyonu, 73 kilometre uzunluğunda. Bu kanyonlarla ilgili maalesef bu döneme kadar ciddi bir çalışma yapılmamıştı. Özellikle Orman ve Su İşleri Bakanlığındaki girişimlerimiz sonucunda 2012 yılında Ulubey Kanyonu Tabiat Parkı ilanı yapıldı ve buraya ilişkin özellikle cam teras il özel idaresi ve (ZEKA) Kalkınma Ajansı iş birliğiyle inşa edilip insanlara bu güzelliği, bu doğa harikasını yerinde inceleme fırsatı verilmiş oldu.

Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Altay.