Konu:Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in Chp Grup Önerisi Üzerinde Yaptığı Konuşmasındaki Bazı İfadelerine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:66
Tarih:07/02/2017


Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in CHP grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) - Sayın Başkan, adaletinizden hiçbir şüphem yok ama şimdi sayın konuşmacı diyor ki: "İşte, döneminizdeki Halk Bankası..." Meclisi bilgilendireyim: Arkadaşlar, eskiden görev zararı vardı -bizim dönemimiz değildi- şimdi görev zararının adı gelir kaybı konuldu, aynı zararlar devam ediyor ve bu zararlar da -bilgi için söylüyorum, bu kötü bir şey değil- mesela çiftçiden az faiz alıyorsunuz, esnafa sıfır faizli kredi kullandırıyorsunuz, orada bir faiz farkı doğuyor, işte, o fark görev zararı oluyor. Bu iyi bir şey, esnafa veya çiftçiye verdiğimiz desteği gösteriyor ama öyle bir lisan kullanıyorsunuz ki, öyle bilmeyenler "Aman, çok büyük zarar var." diyor.

"Gezi olayları" diyorsunuz.

Arkadaşlar, Gezi olaylarında kur 4 kuruş düştü. E, şimdi Merkez Bankasına müdahale ediyorsunuz, 60 kuruş birden gidiyor, 60 kuruş. Yani Gezi'ye çıkan o milyonlarca insanı böyle suçlamanın anlamı yok.

"Yap-işlet-devret projesi" diyorsunuz. Ya, adı üstünde, yap-işlet-devret. Zaten adamlar finansmanı bulacak, işletmeci finansmanı bulacak, size ne, devlet niye ona finansman buluyor? Bu kadar açık bilgileri çarpıtmanın anlamı yok.

Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.