Konu:Halep'te Bir İnsanlık Dramı Yaşandığına, Orada Uygulanan Terörü Bir Kez Daha Nefretle Kınadığına, Masum İnsanların Güvenli Bir Şekilde Tahliyesi İçin Gayret Sarf Edilmesi Gerektiğine İlişkin Açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:41
Tarih:15/12/2016


Halep'te bir insanlık dramı yaşandığına, orada uygulanan terörü bir kez daha nefretle kınadığına, masum insanların güvenli bir şekilde tahliyesi için gayret sarf edilmesi gerektiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, maalesef son dönemlerde Halep'te insanlar katlediliyor, masum insanlar can veriyor. İnsanlarla birlikte aslında orada ciddi bir dram yaşanıyor ve insanlık katlediliyor, bir medeniyet, bir şehir maalesef yok olmakla karşı karşıya.

Uzun zamandır yaşanan insanlık dramında, son günlerde, sivil ve masum Halep halkının üzerine uçaklar bombalar yağdırarak kadın, çocuk, yaşlı katlediliyor. Şu an 4 mahallede 3 kilometrelik bir alanda 100 binin üzerinde insan, tarihin en büyük trajedisiyle karşı karşıya bir durumda.

Türkiye'nin, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Hükûmetimizin yapmış olduğu yoğun temaslar neticesinde sivillerin tahliyesi için ateşkes ilan edilmesine rağmen, maalesef çok kötü haberler de alıyoruz. İnsan haklarından bahseden modern Batı dünyasının tavrı yine insanlık adına kahredici.

Değerli milletvekilleri, caretta kaplumbağalarına gösterdikleri ilgiyi, şefkati, tavrı, maalesef söz konusu Halep olunca, söz konusu Arakan olunca, söz konusu Lahor olunca, söz konusu İstanbul olunca sergileyemiyorlar. Paris'te, Brüksel'de bir saldırı olduğunda bütün dünya o saldırıya karşı, teröre karşı kenetlenerek "Je suis Paris.", "Je suis Brüksel." diye dünyada hep birlikte teröre karşı ortak mücadele adına bir birliktelik sergilendi ama maalesef, Batı dünyası, söz konusu Müslümanlar olunca, ezilenler, mağdur edilenler belli bir bölge halkı olunca "Je suis Lahor." diyemiyorlar, "Je suis İstanbul." diyemiyorlar, "Je suis Halep." demekten kaçınıyorlar.

İşte, değerli milletvekilleri, burada bu drama mutlaka Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hepimizin dikkat çekmesi gereken husus, tüm parlamenterler olarak, sivillerin bir defa güvenli bir şekilde tahliyesi için en azından... Ki onların üzerine de ateş açıldığı haberlerini alıyoruz ve yüreğimiz yanıyor.

Aylan bebeğin hesabını kim verecek? Oradan gelecek olan insanlara âdeta utanç duvarları ören Batı'nın, o ölen masumlara sessizliği de, orada ölümlere karşı körleri ve sağırları oynaması da hakikaten esef vericidir. Dolayısıyla, bu yürek yangınına, hepimizin en azından duamızla, desteğimizle katkı sunması gerekir diye düşünüyorum. Bir an önce Halep'teki bu acının, gözyaşının dinmesini arzuluyorum ve orada uygulanan terörü bir kez daha şiddetle, nefretle kınıyorum. Masum insanların güvenli bir şekilde tahliyesini, en azından bunun için bir gayret sarf edilmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum.

Hepinize saygılar sunuyor, teşekkür ediyorum. (AK PARTİ, CHP ve MHP sıralarından alkışlar)