Konu:2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 9'uncu Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:40
Tarih:14/12/2016


2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 9'uncu Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BİROL ERTEM (Hatay) - Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Sorum Gümrük ve Ticaret Bakanına: Türkiye'nin en büyük filtre üreticisi konumunda olan Hatay'dır. Filtre sektöründe en büyük gider yurt dışından temin edilen ham maddedir. Ham maddedeki gümrük vergisinde herhangi bir indirim ve muafiyet yapmayı düşünüyor musunuz? Ayrıca, yerli firmalara ham madde üretimi yapmak amacıyla teşvik vermeyi ve desteklemeyi düşünüyor musunuz?

Yine, Hatay'da bulunan Cilvegözü ve Yayladağı Sınır Kapıları kapalıdır. Nakliye ve ihracat sektörünü canlandırmak amacıyla güvenlik problemi olmayan Yayladağı Sınır Kapısı'nın açılmasıyla ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Sayın Maliye Bakanına sormak istiyorum: Hatay'ın sınır bölgesi olması sebebiyle ve Suriye savaşından dolayı, işletmeler ve iş adamları banka kredilerine ulaşmakta son derece zorluk yaşamaktadır. Kredi alımlarında yaşatılan zorlukların ticari sicili bozuk olan işletmeleri de kapsayacak şekilde giderilmesi amacıyla herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?