Konu:2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 8'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:39
Tarih:13/12/2016


2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 8'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA ABDULLAH ÖZTÜRK (Kırıkkale) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2017 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nda AK PARTİ adına Orman ve Su İşleri Bakanlığıyla ilgili konuşmak üzere söz almış bulunmaktayım. Genel Kurulu ve aziz Türk milletini saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, İstanbul'da ülkemize yönelik, birlik ve beraberliğimize zarar vermek adına yapılan hain ve alçakça saldırıyı kınıyorum. Bu saldırıda şehit olan polis ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu ve bundan önce yapılan bütün saldırılarla ülkemizi bölmeye çalışan ihanet şebekeleri unutmasınlar ki yüce Türk milleti ve devletimiz tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet bilinciyle bu bölücülüğe izin ve fırsat vermeyecektir.

Dünya devletlerinin birçoğu ülkemizde olan terör saldırılarına karşı duyarsız kaldıkları gibi dünyada olan haksızlıklara da göz yummaktadırlar. Halep'te, Arakan'da sivil ve çocuklara karşı yapılan, bir insanlık dramıdır. Kabullenilebilir ve sineye çekilebilir bir tarafı yoktur. Bu yaşananları kınıyorum. Müslümanların gücünden korkan ve büyümesine engel olmaya çalışan tüm ülkeleri de lanetliyorum. Unutmasınlar ki Türk'ün gücünü bitirmek mümkün değildir. Biz bir ölür, bin diriliriz. (AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar)

Değerli milletvekilleri, ben dün Kırıkkale'de terörü telin ve polisimize destek yürüyüşüne katıldım. Orada özellikle Belediye Başkanımız, Valimiz, sivil toplum örgütlerimizin yanında Cumhuriyet Halk Partimizin Kırıkkale teşkilatı, Milliyetçi Hareket Partimizin Kırıkkale teşkilatı ve Saadet Partimizin Kırıkkale teşkilatı "ama"sız, "fakat"sız bu terörü telin mitingine destek verdiler; hepsine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. (AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar)

RUHİ ERSOY (Osmaniye) - Onlar da size teşekkür ediyor.

ABDULLAH ÖZTÜRK (Devamla) - Sağ olun.

Evet, konumuz bütçe. Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla ülke genelinde son on dört yılda 145 milyar lira yatırım yaparak birçok projeyi hayata geçirdik. Su yönetimi ve su kaynaklarının geliştirilmesi alanında yatırımlara bakacak olursak, AK PARTİ döneminde Devlet Su İşleri tarafından inşa edilen 408'i baraj olmak üzere 6.298 tesis hizmete sunuldu. 249 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek barajı olan Artvin Deriner Barajı'nı bitirdik. Şimdi de 270 metre gövde yüksekliğiyle, Türkiye'nin en yüksek, dünyanınsa üçüncü yüksek barajı olan Artvin Yusufeli Barajı'nı Çoruh Nehri üzerinde inşa ediyoruz. 218 metre yüksekliğindeki Ermenek Barajı'nı, Ege'nin yüz kırk yıllık hayali Çine Adnan Menderes Barajı'nı, Ege'nin en büyük barajı Dalaman Akköprü Barajı'nı hizmete alarak ülke ekonomisine kazandırdık. Yine, inşaatı devam eden Diyarbakır'ın Silvan Barajı, en büyük sulama maksatlı barajlardan biri olarak Atatürk Barajı'ndan sonra en fazla sulama yapması hedeflenen baraj olacaktır. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Ülkemizin 85 milyon dekar olan ekonomik sulanabilir arazilerinin yüzde 75'ini yani 64 milyon dekarını sulayabilir hâle geldik. 2019 yılına kadar 11 milyon dekar araziyi daha sulamaya açarak, böylece sulanabilir arazilerimizin 76 milyon dekarını yani yüzde 89'unu sulamaya açmış olacağız. Son yıllarda, sulamaya açtığımız alanların artmasıyla dünyada tarım alanında 7'nci sıraya yükseldik. İçme suyu temini alanındaysa 81 vilayetimiz için içme suyu eylem planları hazırladık. Böylece, şehirlerimizin 2040, 2050, hatta 2071 yıllarını dahi planladık. İşletmeye aldığımız 175 adet içme suyu projesiyle 41 milyon vatandaşımıza içme suyu temin ediyoruz. Melen Projesi ve bunların yanında Yeşilay projeleri, İstanbul projeleri, hepsini söyleyeceğim ama Sayın Başkanımızın hoşgörüsüne sığınarak, geçen sefer de tam Kırıkkale'ye hizmetlere geldim, süre bitti dedim ama bu sefer süreyi biraz tedarikli kullanacağım, onun için sıkıntı vermek istemiyorum.

İzmir'in içme suyu problemini çözmek için Gördes Barajı'nı ve isale hattını da inşa ederek, böylelikle İzmir'in içme suyu problemini de 2040 yılına kadar çözmüş bulunmaktayız. Ankara'nın 2050 yılına kadar içme suyu problemini çözecek ve ülkemizin en uzun tüneli olan Gerede Projesi'nin yüzde 83'ünü bitireceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin içme suyunun temini için asrın projesini hayata geçirdik elhamdülillah.

Buradan hemen Kırıkkale'ye geçeyim Başkanımızın hoşgörüsüne sığınarak. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.

Kırıkkale'mizde de bazı yatırımları sayacak olursak 4 baraj, 1 gölet inşa edildi; bunlar, Sulakyurt Barajı, Keskin Ceritmüminli Barajı, Balışeyh Akçakavak Barajı ve Hasandede Barajı. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Keskin Büyükceceli Barajı'nın temeli ise Sayın Bakanımız tarafından 8 Eylül 2016 tarihinde atıldı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Sayın Öztürk, Kırıkkale'nin hatırına size tamamlamanız için süre veriyorum.

Buyurun, tamamlayın lütfen. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Sulakyurt'un afet paralarını da bir söylesene.

RUHİ ERSOY (Osmaniye) - Sulakyurt'un afet paralarını da söyle.

ABDULLAH ÖZTÜRK (Devamla) - Sayın Vekilim, bizim, Kırıkkale'de tek muhalefet partisi belediyesi Sulakyurt. Samimi söylüyorum -Sulakyurt Belediye Başkanına sorabilirsiniz- AK PARTİ'li belediyelerden hiç ayırt etmeden ona da 3 milletvekili olarak destek veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

Biz, milletvekili olduktan sonra... Şunu söylüyorum: Biz AK PARTİ'nin milletvekiliyiz ama Kırıkkale'nin milletvekiliyiz, Türkiye'nin milletvekiliyiz. Bundan emin olun, İsmail Belediye Başkanımız da bizim kardeşimiz, desteklerimize devam edeceğiz. (AK PARTİ sıralarından "Bravo!" sesleri, alkışlar)

Ben hemen... Sürem bitiyor, özür diliyorum.

Yine aynı tarihte Yahşihan, Mahmatlı, Şahlı göletinin de açılışı yapıldı. 13.700 dekar arazi sulamaya açıldı ve çiftçilerimize yıllık 8 milyon lira zirai gelir kazancı sağlandı. 21 derenin ıslahı tamamlandı, 33 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Kırıkkale şehir ormanı tesis edildi, orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açıldı.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ABDULLAH ÖZTÜRK (Devamla) - 8 adet otomatik meteorolojik gözlem istasyonu kuruldu. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

Sayın Bakanımıza da teşekkür ediyorum, inşallah hizmetlerimiz devam edecektir.

Ben Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. Başkanımıza da özellikle verdiği süreden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla. (AK PARTİ sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)

MEHMET GÜNAL (Antalya) - Sayın Vekilim, 2014'ü de verirsen alkışlayacağız sizi. 2014'ün parasını da verdir alkışlayalım yani. 2014'ün parasını da verdir, ben de alkışlayacağım. 2014'ün paralarını da verdirirsen... O söylediğin 2016.

ABDULLAH ÖZTÜRK (Kırıkkale) - Vereceğiz, İsmail bizim gölgemizde, rahat olun Vekilim.

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Öztürk.