Konu:Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım'ın Sataşma Nedeniyle Yaptığı Konuşması Sırasında Cumhuriyet Halk Partisine Sataşması Nedeniyle Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:38
Tarih:12/12/2016


Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım'ın sataşma nedeniyle yaptığı konuşması sırasında Cumhuriyet Halk Partisine sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) - Sayın Başkan, teşekkür ederim.

Bizim tabii, muhalefete muhalefet etme gibi bir anlayışımız yok ancak on dört yıllık AKP iktidarı varken Cumhuriyet Halk Partisine laf söylenmesine de biraz şaşırıyorum, geçmişteki ortaklığa da biraz bağlıyorum.

Bakın, değerli arkadaşlar, birkaç örnek vereceğim, siz de dikkatle dinleyin. Cumhurbaşkanı seçildiği zaman Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda tavır gösterdi, Recep Tayyip Erdoğan'ı ayakta alkışlayan grup sizdiniz, biz değildik. Yine o dönemki Başbakan, Gezi'ye "darbe" derken sizin vekilleriniz ve sizin başkanlarınız kalkıp Gezi'yi "darbe" olarak ifade ettiler. Diyarbakır'da Başbakanı nasıl karşıladığınızı bizler unutmadık.

HAMZA DAĞ (İzmir) - Ayıp bir şey! Bu ülkenin Başbakanı.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Yine, Cumhurbaşkanlığının devir teslim töreninde Abdullah Gül'ün Recep Tayyip Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığını teslim ettiğinde Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde hangi HDP milletvekillerinin Recep Tayyip Erdoğan'la kocaman kucaklaştığını biz hatırlıyoruz. (CHP sıralarından alkışlar) Belki siz de utanırsınız, hatırlamak istemezsiniz ama biz o HDP milletvekillerinin Recep Tayyip Erdoğan'la, AKP'li politikacılarla nasıl kucaklaştığını unutmadık arkadaşlar.

Bakın, sayın konuşmacı diyor ki: "Saray'a gittiğinizde siz vardınız, biz yoktuk."

AHMET YILDIRIM (Muş) - Böyle bir şey demedim ben, bunları nereden çıkarıyorsun? Yalan bu, bunu nereden çıkarıyorsun?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın, Dolmabahçe Sarayı'nda siz konuştunuz, beraberdiniz el ele, kol kola, Başbakanlıkta el ele, kol kola görüşmeler yürüttünüz, MİT binalarında görüşmeler yürüttünüz, AKP ile HDP birçok yerde, birçok mekânda beraberdi...

HAMZA DAĞ (İzmir) - AK PARTİ, Türkiye'yi yöneten parti.

VELİ AĞBABA (Devamla) - ...biz nerede olduğunuzu sormadık ama biz "Saray'da niye HDP yok? diye söyledik, "4 partinin imzası var." diye söyledik.

Size bir iki laf söyleyeyim. Bakın, belki geçmiş dönemi bilmezsiniz ama AKP ile HDP Grubu kol kola, ele ele yürüdüler, bize o zaman "Barış istemiyor." diyen iki grup, şimdi bizi demokrasiyi bilmemekle suçluyor, geçmişinizi de hem AKP Grubuna hem HDP Grubuna şiddetle size hatırlatırım. (CHP sıralarından alkışlar)