Konu:2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:36
Tarih:10/12/2016


2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET İLKER ÇİTİL (Kahramanmaraş) - Teşekkür ediyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinin beşinci turunda şahsım adına söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle sizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Ayrıca, 15 Temmuzda demokrasi destanı yazan ve vatan savunmasında canını veren şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına ve milletimize de başsağlığı diliyorum.

Bunun yanı sıra, yarın idrak edeceğimiz Mevlit Kandili'nin de ülkemize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini yüce Rabb'imden niyaz ediyorum.

Bugün, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık, İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.

İçinde bulunduğumuz coğrafyaya baktığımızda, bugün insanlığın en doğal ve en temel hakkı olan yaşam hakkının bile elinden alındığına üzülerek şahitlik ediyoruz, aynen 15 Temmuzda FETÖ'nün yaptığı, yıllarca PKK'nın yaptığı ve belli bir süredir DAEŞ'in yaptığı cinayet ve katliamlar gibi. Hemen yanı başımızda, sınırımızda, Suriye ve Irak'ta, Mısır'da ve Libya'da, Arakan'da, daha doğrusu dünyanın dört bir yanındaki İslam topraklarında dökülen kanlar da buna bir örnektir. Orada çocuklar katlediliyor, orada kadınlar katlediliyor, orada Müslümanlar katlediliyor. Bu böyle bilinmelidir ki hem ülkemiz içerisindeki terörist faaliyetlere karşı sınır içi, sınır dışı fark etmeksizin operasyonlarımız kararlılıkla devam edecektir. Aynı şekilde, tüm dünyadaki mazlum ülkelerin de sesi olmaya devam edeceğiz; yaptığımız yardımları maddi, manevi olarak da devam ettireceğiz.

Yine, âlemlere rahmet olarak gönderilen Kutlu Peygamberimiz'in dünyayı teşrif edişinin seneidevriyesini idrak edeceğimiz Mevlit Kandili'nin öncesinde, bundan bin dört yüz yıl evvel Peygamber Efendimiz tarafından tüm insanlık için bildirilen, yeryüzünün en eski insan hakları beyannamelerinden biri olarak değerlendirilen, kabul edilen Medine Vesikası'nın, herkes için eşit vatandaşlık, eşit insan hakları ve eşit ibadet özgürlüğü ilkelerini ihtiva etmesiyle yüce İslam dinimizin ve Kutlu Peygamberimiz'in insan hak ve özgürlüklerine yaklaşımının en önemli göstergesi olduğu kanaatindeyim.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün bütçeleri üzerinde görüşmelerini tamamladığımız İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığımız, hepimizin malumu olduğu üzere, yakın zamanda yaşanan 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminde önemli görevler ifa etmişlerdir. Her ne kadar adı geçen kurumlarımızdan, bu aziz milletin verdiği vergilerle alınan silahları yine milletimize sıkmaktan imtina etmemiş, vatanını satmaktan ve ihanet etmekten geri durmamış gafiller çıkmış olsa da, millî iradesine ve demokrasisine sahip çıkmak adına meydanlara inen kahraman Türk milletimizin yanında yer alarak omuz omuza mücadele eden sağduyulu askerlerimiz ve polislerimiz de önemli bir destan yazmıştır.

Yüzyıllar boyu bu topraklarda hüküm süren şanlı Türk milleti kendisine yapılan bu ihaneti de asla unutmayacaktır; aklını kiraya veren, millî ve manevi değerlerimizi ayaklar altına alan bu ihanet şebekesini de, 15 Temmuz destanını yazan Ömer Halisdemirleri, Erol Olçakları da asla unutmayacaktır.

Bugün, hamdolsun, emniyet güçlerimiz içlerindeki hainleri temizlemek ve aklıselim, vatansever gençlerimizi bünyesine katmak suretiyle daha da güçlü hâle gelmiştir. Ülkemiz milletiyle, askeri ve polisiyle el ele, yürek yüreğe olmak suretiyle içimizdeki ve bölgemizdeki tüm ihanet şebekeleri ve adı ne olursa olsun tüm terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir.

Demokrasi kulvarında siyaset yapmak yerine çukurları ve dağları işaret eden, bu topraklarda yüzyıllar boyunca kardeşçe yaşamış milletimizi birbirine düşürmeye çalışan siyaset anlayışının da artık itibar görmediğini ve istenmediğini de bu yüce kürsüden ayrıca vurgulamak istiyorum.

AK PARTİ iktidarlarımızda önem verdiğimiz en önemli parametrelerden biri de güvenlik politikalarımız olmuştur. Yakın zamanda milletimizin önüne getireceğimiz Anayasa değişikliğiyle daha güçlü, daha güvenlikli, daha ilerici bir sistem oluşacak, üniter devlet yapımız daha da sağlamlaşarak bölgesinde güçlü ve söz sahibi bir ülke olarak yerini en üst seviyelere çıkaracaktır.

İçişleri Bakanlığımız, Millî Savunma Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte bugün görüşmelerini yaptığımız 7 kurumumuzun hizmetteki etkinliklerini artıracağına dair kanaatimle bütçe üzerinde lehte görüşümü belirterek 2017 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)