Konu:2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı İle 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur Görüşmeleri Münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:36
Tarih:10/12/2016


2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AK PARTİ GRUBU ADINA ADNAN GÜNNAR (Trabzon) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2017 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde Sahil Güvenlik Komutanlığı bütçesi üzerinde, AK PARTİ Grubu adına söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle, ekranları başında bizleri izleyen aziz milletimizi ve yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Konuşmama başlarken, terörle mücadele kapsamında gerek yurt dışında yürütülen Fırat Kalkanı operasyonu gerekse yurt içinde yürütülen çeşitli operasyonlarda hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine ve milletimize de başsağlığı diliyorum.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 1982 yılında yeniden yapılandırılarak kurulan Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün sahilleriyle, iç suları olan Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında, liman ve körfezlerinde olmak üzere 8.484 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridimizin, kara sularımızın ve ülkemiz yüz ölçümünün yaklaşık yarısı büyüklüğünde 378 bin kilometrekarelik "Mavi Vatan" olarak adlandırdığımız deniz yetki alanlarımızın güvenliğinden sorumludur.

Ülkemizin jeostratejik konumu, uluslararası ticaretimizin önemli bir kısmının denizlerden yapılması ve özellikle son yıllarda Orta Doğu'da sınır komşularımız olan ülkelerde yaşanan savaş ve istikrarsızlık sonucunda düzensiz göç hareketleri ortaya çıkmıştır. Denizlerimizde yaşanan hareketliliğin her geçen gün artması ve Aylan bebeklerin ölmemesi için gece gündüz demeden çalışmalarına devam eden, sadece bu yıl içerisinde 36 bin civarında kaçak insanın kurtarılarak yeniden hayata tutunmasını sağlayan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın yapmakta olduğu görevlerin ne kadar önemli olduğu çok daha iyi anlaşılmaktadır. Tüm bu çalışmalar yapılırken insani değerlerden vazgeçmeden, denizlerimizin ve sahillerimizin güvenliği hususunda asla taviz verilmemektedir.

2002 yılı bütçesi 91 milyon 701 bin lira iken 2016 yılında Sahil Güvenlik Komutanlığının bütçesi 6 kat artarak 576 milyon 812 bin liraya ulaşırken, 2017 yılında ise 2002 yılına göre bütçesi yaklaşık 7 kat artırılarak 650 milyon TL olacaktır. Anlaşılacağı üzere, Hükûmetimizin "güçlü Türkiye" vizyonu Sahil Güvenlik Komutanlığına yapılan yatırımlarla da kendini göstermektedir.

Sahil Güvenlik Komutanlığı 2016 yılı içerisinde insan kaçakçılığı, akaryakıt kaçakçılığı, uyuşturucu, sigara ve içki kaçakçılığı, kaçak avlanma gibi yasa dışı eylem ve organizasyonları önlemede dünya çapında başarılı operasyonlara imza atmıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı millî çıkarlarımızın korunmasında en büyük güvencemiz olmaya ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücünü artırmaya devam edecektir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; önümüzdeki yedi yıl içinde millî gelirimizi bugüne göre en az 3 kat artırarak, inşallah, 2023 yılında 2 trilyon dolar seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz.

Hepinizin bildiği gibi, kendi istihbarat uydumuzu Türk mühendislerince tasarladık ve imal ettik. GÖKTÜRK uydumuzu uzaya gönderdik, yeni uydularla yola devam ediyoruz. Şu anda kendi piyade tüfeğimizi, tankımızı, helikopterimizi yapıyoruz; kendi tersanelerimizde uçak gemilerimizi imal ediyoruz. Türkiye yapmış olduğu bu atılımlarla mazlumların yanında, dosta güven ve düşmana korku salmaktadır. AK PARTİ olarak Türkiye'nin 2023'lere, 2071'lere kayıpsız olarak ilerleyebilmesi için de gece gündüz demeyerek, durmadan, yılmadan çalışmaya, Türkiye'yi geliştirmeye ve büyütmeye inşallah devam edeceğiz. Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi "Durmak yok, yola devam." diyoruz.

Görüşülmekte olan 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, Gazi Meclisimizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)