Konu:2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:36
Tarih:10/12/2016


2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesabı 5'inci Tur görüşmeleri münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AK PARTİ GRUBU ADINA ADNAN BOYNUKARA (Adıyaman) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye'nin amaç birliği içinde olduğu, amaç birliği içindeki kimi merkezler tarafından hedefe konulduğunu biliyoruz. Ülkemiz dışarıda planlanan ve terör örgütlerinin kullanıldığı farklı operasyonlarla yıpratılmaya ve engellenmeye çalışılıyor yani halkımız ve kamu düzenimiz hedefleniyor. Ancak siyasetin kararlılığı ve toplumsal destek şu ana kadar sergilenen tüm oyunları boşa çıkardı. Bu süreçte önemli kazanımlar elde edildi, şu an üretilmiş krizlere ve operasyonlara karşı direnme gücünü tahkim etmiş bir Türkiye var.

Türkiye'nin içinden geçtiği ve güçlenerek atlattığı operasyonları hatırlamakta fayda var. 7 Şubat MİT Müsteşarını gözaltına alarak tutuklama ve onun üzerinden de dönemin Başbakanına ulaşma girişimi; çevre duyarlılığı üzerinden organize edilen kalkışma, PKK terör örgütüne Suriye'de alan açılmasıyla sürecin sabote edilmesi; 6-7 Ekim ölenin Kürt, öldürenin kim olduğu belli olmayan PKK kalkışması; yargı ve kolluk aracılığıyla organize edilen 17-25 Aralık darbe girişimi, sivilleri hedefleyen kitlesel terör saldırıları, PKK'nın terörü şehirlere taşıma girişimi ve nihayetinde, 15 Temmuz FETÖ'cü darbe kalkışması.

Değerli milletvekilleri, süreci sağlıklı analiz edebilmek için Türkiye'nin hedefe alınmasına ilişkin sebepleri de hatırlamakta fayda var. 2009 yılından itibaren küresel sistem ve küresel haksızlıklara göz yuman Birleşmiş Milletler yapısını eleştirmek, ülkenin her türlü kaynağını tüketen terör ve Kürt meselesinin çözümü konusunda adım atmak ve çözümü kendi içimizde aramak. Mazlum halkların taraf olduğu olaylara karşı duyarlı olmak, vicdani bir tutumla mazlumlara yardım elini uzatmak, geleceğe ilişkin iddia sahibi olarak sosyolojik ve kültürel coğrafyamıza duyarlı olmak sayılabilir.

Değerli milletvekilleri, Türkiye, kendisine karşı yapılan operasyonların tümünü güçlenerek boşa çıkartmıştır. Bu hâliyle, Türkiye, Avrupa'nın hatta dünyanın güvenlik sigortasıdır. Terör saldırıları ve farklı operasyonlar üzerinden test edilmemiz durumunda biz değil, bu oyunları kuranlar kaybeder. Bunu görmeleri kendilerinin yararınadır. Ancak gelişmelere baktığımızda, Batı'da yapıcı bir akıl görülmüyor, tam tersine küresel bir akıl tutulması var. Terör örgütlerine destek verenler, ortaya çıkacak tüm risklerin kendilerine ulaşacağını bilsinler, yani olacak olaylarda Türkiye'den çok kendileri zarar görebilirler. Çünkü bir tarafta teröre karşı dayanma reflekslerini güçlendirmiş bir Türkiye var, öte yanda refleksleri zayıf ve terör örgütlerine destek veren ülkeler var. Türkiye'yi farklı noktalardan test etmeye çalışanlar kendileri bu testten geçemeyebilir. Evet, söylemek istediğimiz, Türkiye'nin katettiği değişimi fark edin, direnme gücünü görün, bunu ciddiye alın ve oynayacağınız oyunları ona göre oynayın.

Değerli milletvekilleri, bizim açımızdan temel mesele, iç sorunlarımızı vatandaşlarımızla konuşarak çözme iradesini sürdürmektir. Bunu sürdürdüğümüz müddetçe çözemeyeceğimiz hiçbir sorunun olmadığına inanıyorum; yeter ki terör ile sivil siyaseti ayıralım, yeter ki vatandaşlarımızın taleplerini tehdit olarak görmeyelim.

Bu vesileyle, terörle mücadele ve terör örgütlerinin tasfiyesi süreçlerine katkı sunan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum, heyetinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)