Konu:Türkiye'nin Hem Keipa Hem Apa'da Dönem Başkanı Seçilmesine Ve Tbmm Başkan Vekili Ayşe Nur Bahçekapılı'ya Almanya Ziyareti Sırasında Yapılan Muameleyi Kınadığına İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:33
Tarih:07/12/2016


Türkiye'nin hem KEİPA hem APA'da dönem başkanı seçilmesine ve TBMM Başkan Vekili Ayşe Nur Bahçekapılı'ya Almanya ziyareti sırasında yapılan muameleyi kınadığına ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Aynı şekilde, APA'da, Asya Parlamanterler Asamblesinde de iki yıllığına Türkiye dönem başkanı seçildi. Orada da bulunan tüm üyelere gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Türkiye, iki yıllığına orada ittifakla dönem başkanlığına seçildi. Bu da son derece önemli çünkü dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70'ini temsil eden bir bölgede dönem başkanı olmak son derece önemliydi.

Yine, FETÖ'nün terör örgütü olarak ilan edilmesi, Türk Grubunun -bizler de oradaydık, Başkanımız adına ben oradaydım- yoğun gayretleri sonucu sonuç bildirgesinde yer almıştır. Suriye'yle ilgili bizim gene bir teklifimiz vardı, o da ittifakla sonuç bildirgesinde yer aldı. Bunlar, tabii, Türkiye için, Meclisimiz için son derece önemli ve her ikisinde, hem KEİPA'da hem APA'da dönem başkanlığına Meclis Başkanımız ittifakla seçilmiş oldu.

Ben, tüm gruplarda yer alan tüm üyelere çok çok teşekkür ediyorum. APA'da da özellikle Van Milletvekilimiz Burhan Kayatürk Grup Başkanı olarak, yine Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin, aynı şekilde Karabük Milletvekilimiz Burhanettin Uysal ve Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Sayın Barış Karadeniz de orada en güzel şekliyle Türkiye'yi temsil etmişlerdir. Bir haftalık bir süre, çok güzel görüşmeler yaptık hep birlikte, emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Meclis Başkan Vekilimiz Sayın Ayşe Nur Bahçekapılı'yla ilgili haberi ben de az önce tabii ki gazetelerden öğrendim. Kendisiyle daha henüz görüşemedim ama hakikaten, bunu kabul etmek mümkün değil. Özellikle yurt dışında, hatta yurt içinde de aynı şekilde, nerede olursa olsun, bir parlamentere, hele hele ki Meclis Başkan Vekiline, bir Başkanlık Divanı üyesine bu tür muamelelerin yapılmasını kesinlikle şiddetle kınıyoruz ve bundan sonraki süreçte de -dün de konu olmuştu- hem yurt içinde hem de yurt dışındaki itibarımızı parlamenterler olarak, bütün milletvekilleri olarak ortak bir şekilde korumak durumundayız. Ayşe Nur Hanım'a da geçmiş olsun diyoruz ve muameleden dolayı da Alman makamlarını kınıyoruz.

Teşekkür ediyorum.