Konu:Adana Aladağ'da kız öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dilediğine ve İzmir Ödemiş'te öğrencilerin zorla siyasi bir toplantıya götürülmelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:29
Tarih:30/11/2016


Adana Aladağ'da kız öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dilediğine ve İzmir Ödemiş'te öğrencilerin zorla siyasi bir toplantıya götürülmelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

TACETTİN BAYIR (İzmir) - Öncelikle, Adana'da kaybettiğimiz evlatlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabırlar diliyorum, sorumluların da en ağır biçimde cezalandırılmalarını talep ediyorum.

Geçtiğimiz hafta İzmir Ödemiş'te bir dernek üzerinden AKP'li milletvekillerinin düzenlemiş olduğu panele "Öğrenci ve öğretmenlerin katılımı zorunludur." diyen bir ilçe millî eğitim müdürünün yazısını ele geçirdik. O saatlerde okulda olması gereken öğrenciler zorla siyasi bir toplantıya götürülmüşlerdir. AKP bayraklarıyla süslü olan o salonda bir yangın çıksaydı ya da bir terör olayı olsaydı velilere nasıl anlatacaktınız? İlçe millî eğitim müdürü devlet memuru olmasına rağmen, aleni biçimde siyaset yapmaktadır. Siyaset yaparken de asıl işi olan öğrencilerin can güvenliğini, yangına karşı tedbir almayı unutuyorlar. Ödemiş İlçe Millî Eğitim Müdürü derhâl görevden alınmalıdır.

Öğretmenleri sadece sendikaya üye diye kapının önüne koyanlar...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

TACETTİN BAYIR (İzmir) - ...açlığa mahkûm edenler, "Üniversitelerde siyaset olmaz." deyip polise coplatanlar kendi toplantılarına lise öğrencilerini götürüyorlar. Bu kader değildir.