Konu:25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Ve Dayanışma Günü'ne, 15 Temmuz Kadın Şehitlerini Ve Tüm Şehitleri Rahmetle Andığına İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:27
Tarih:25/11/2016


25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'ne, 15 Temmuz kadın şehitlerini ve tüm şehitleri rahmetle andığına ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, bugün 25 Kasım önemli bir gün, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü.

Tabii, sadece bir gün değil ama her günün bu duyarlılıkla, bu hissiyatla yâd edilmesi gerekir ve anlaşılması gerekir diye düşünürüm. İnsan onuruna yakışır bir hayat için özgürlük arayışına sahip çıkmak, en temel yaşam hakkını ihlal eden tüm kişi ve odaklara karşı çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Bu sorumluluğun bir neticesi olarak ülkemizde gerek sorumlu kişilerin özverili adımları ve gerekse kamuoyu ve sivil toplum örgütlerinin çalışması sonucu kadına yönelik şiddete karşı oluşan duyarlılığı da takdirle karşılıyorum.

Cennetin anaların ayakları altında olduğunu söyleyen medeniyet değerlerimizin bize yüklemiş olduğu tarihî misyonun gereği olarak şiddete karşı sıfır tolerans yaklaşımının sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kaim olması için hep birlikte Parlamento olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu münasebetle, başta 15 Temmuz kadın şehitlerimiz ve tüm şehitlerimizi rahmetle anarken tüm şehitlerimizin annelerini de saygıyla anıyoruz. Bir günün değil, tüm günlerin kadına yönelik şiddete karşı sözde değil özde mücadele için herkesi tekrardan duyarlılığa davet ediyorum.

Teşekkür ediyorum.