Konu:24 Kasım Öğretmenler Günü'ne, Adana ve Suriye'deki hain saldırıları kınadığına ve 15 Temmuz darbesine suskun kalan, terör örgütlerini besleyen Avrupa Birliğinin Türkiye'ye vereceği bir ders olmadığına ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:26
Tarih:24/11/2016


24 Kasım Öğretmenler Günü'ne, Adana ve Suriye'deki hain saldırıları kınadığına ve 15 Temmuz darbesine suskun kalan, terör örgütlerini besleyen Avrupa Birliğinin Türkiye'ye vereceği bir ders olmadığına ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MARKAR ESEYAN (İstanbul) - Saygıdeğer Başkan, ben de değerli öğretmenlerimin ve tüm öğretmenlerimizin gününü kutlayarak söze başlamak istiyorum.

Aynı zamanda, Adana ve Suriye'deki hain saldırıları kınıyorum.

Bilindiği üzere, bugün Avrupa Parlamentosunda Türkiye'yle müzakerelerin askıya alınmasına dair bağlayıcılığı olmayan bir karar tasarısı görüşülecek. Gün geçtikçe Avrupa değerlerinden uzaklaşan ve ırkçılığa teslim olan bu kıtanın Parlamentosunda alınacak kararın, ne olursa olsun bizim için hiçbir kıymetiharbiyesi olmayacaktır.

İlk başvurumuzun 1959 yılında rahmetli Menderes Hükûmetince yapılıp 1963'te süreci başlatan Türkiye, Birliğin kapısı önünde en uzun bekletilen ülke rekorunu elinde tutmaktadır.

15 Temmuz darbesine önce sempatiyle bakan, sonra suskun kalan, terör örgütlerini kucağında besleyen bir Birliğin Türkiye'ye vereceği bir ders yoktur. Terör, savaş ve mülteci akışıyla Avrupa Kıtası arasında bir set olan Türkiye'ye yapılan bu haksızlıklar en çok Avrupa Kıtası'na zarar verecektir.

Avrupa'da aklıselimin galip gelmesini diliyor, saygılar sunuyorum.