Konu:Sinop İlinin Ve Muhtarların Sorunlarına İlişkin Gündem Dışı Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:18
Tarih:09/11/2016


Sinop ilinin ve muhtarların sorunlarına ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BARIŞ KARADENİZ (Sinop) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Sinop ve muhtarlarımızın sorunlarıyla ilgili gündem dışı söz aldım. Genel Kurulu saygıyla selamlarım.

Sayın milletvekilleri, hepimizin bildiği gibi muhtarlık kurumu Türkiye'nin idare tarihinde önemli bir yere sahiptir. Demokrasiye inanan ve savunan herkes bilir ki muhtarlar halkın temsilcisi ve katılımcı demokrasinin öncüleridir.

Muhtarlarımızın sorunları son on dört yılda çığ gibi büyümüştür. Her şeyden önce muhtarlarımızın ciddi mali sıkıntıları ve özlük hakkı sorunları bulunmaktadır. Muhtarlarımız köylerde ve mahallelerde halkın sorunlarına çözüm üretirlerken kendi sorunlarını çözemez hâle gelmişlerdir.

Sinop'un her karışını, tek tek köylerimizi, mahallelerimizi gezen, muhtarlarımızla sık sık görüşen bir milletvekili olarak şunları söyleyebilirim: On dört yıllık AKP iktidarınızda muhtarlarımıza gereken değeri vermediniz. Öyle ki size oy veren, sizin için çalışan muhtarlarımız bile artık sizden bıktı.

BAĞ-KUR primlerinin yüzde 25'ini devlet, geri kalanını muhtar kendi cebinden ödüyor, sağlık güvenceleri yok. BAĞ-KUR primini ödeyemediği için eşini, çocuğunu hastaneye götüremeyen muhtarlarımız var. Hizmet verdiği binanın kirasını, elektriğini, suyunu, telefonunu ve benzeri ücret ve masraflarını ödeyemiyorlar. Köye amir, memur gelse temsil ve ağırlama masraflarını muhtarlarımız kendi ceplerinden karşılıyor. Aldıkları üç kuruş maaşla bunları karşılamalarını beklemek doğru olmaz, birçoğu borçlu durumda.

Uzun yıllar bu devlete, halkına hizmet vermiş muhtarlarımız var. Muhtarken onlara silah veriyoruz, muhtarlık görevi sona erdikten sonra bu silahın harcını, vergisini istiyoruz. Görevi biten muhtarlardan bu harç ve vergileri almayacak düzenlemeyi gelin birlikte oturalım yapalım, inanın hepsi bunu bekliyor.

Muhtarlarımıza vefa göstermeliyiz, seçimden sonra "Seninle işim bitti, bak başının çaresine." dememeliyiz. Muhtarlarımızı vatandaşlarımızla karşı karşıya getirmemeliyiz. Seçim dönemlerinde yol, su, kanalizasyon sözü verip seçim bittikten sonra bir daha köye uğramamazlık yapmamalıyız, uğramalıyız.

Muhtarlarımız AKP'nin memuru değildir. "Memurunuz olmam." diyen muhtarınıza da yapmadığınızı bırakmıyorsunuz. Muhtarlarımız çok zor şartlar altında görev yapıyor ve büyük fedakârlıklar sergiliyorlar. Gelin, beraber olup muhtarlarımızın sorunlarını çözelim.

Sinop'un 470 köyü var. Sık sık köylerimizi geziyor, muhtarlarımızı, halkımızı dinliyorum. Muhtarlarımız beni sever, ben de muhtarlarımızı inanın çok severim. Siz şimdi 2023 hedefini ballandıra ballandıra anlatıyorsunuz ama düzgün yolu olmayan, su şebekesi olmayan köylerimiz var. Sinop'ta 5.184 kilometre yol ağımız var, bu ağın sadece yüzde 25'i asfalt. Sinop, Türkiye'nin cennet bir köşesidir. Ayancık ilçemizin Akgöl ve İnaltı mağaralarına giden Bakırlı, Avdullu, Kızılcakaya köy yollarımıza eşek bile zor gidiyor affedersiniz. Kabalı Köprümüzün bir ayağı koptu, neredeyse üzerinden bir insan geçse yıkılacak durumda. İlla bir can kaybı mı yaşanması gerekiyor bunun yapılması için? Karapınar'a, Taypaklı'ya, Alasökü'ye, Lala'ya, Kozcuğaz'a ve bütün köylerimize malzeme sözü veriyorsunuz ama sözünüzü yerine getirmiyorsunuz. Su şebekesi olmayan köylerimiz var. 200 metre boruyla çözümlenecek bir şebeke için muhtarı oyalıyorsunuz, dilekçe üzerine dilekçe yazdırıyorsunuz. Ayancık'ta Belediye sokak isimlerini değiştiriyor muhtara ne danışan var ne soran. Bir kamyon malzeme için muhtarlarımıza kırk dereden su getirtiliyor. Durağan, Boyabat, Saraydüzü, Türkeli, Dikmen, Gerze, Erfelek, Ayancık ve merkez muhtarlarımız canla başla çalışıyor Nazım ağabey. Biraz olsun kulak verin dinleyin, ne dertleri var bir sorun.

Değerli milletvekilleri, muhtarlarımıza sahip çıkalım, onları mağdur etmeyelim, onlar bizim baş tacımız.

Muhtarlarımıza sesleniyorum: Sizi mağdur eden iktidar karşısında susmayın, hakkınız olanı söke söke alın. Ben Sinop Milletvekili Barış Karadeniz olarak sonuna kadar destekçinizim, sonunu kadar arkanızdayım.

Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)