Konu:668 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (1/748) ile İçtüzük'ün 128'inci Maddesine Göre Doğrudan Gündeme Alınmasına İlişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Tezkeresi münasebetiyle
Yasama Yılı:2
Birleşim:17
Tarih:08/11/2016


668 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (1/748) ile İçtüzük'ün 128'inci Maddesine Göre Doğrudan Gündeme Alınmasına İlişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Tezkeresi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

NECATİ YILMAZ (Ankara) - Sayın Başkan, Sayın Divan, sayın milletvekilleri; 15 Temmuzun sonrasında AKP Hükûmeti darbecilerle hesaplaşmak adına OHAL ilan edip kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisini elde etti. OHAL'in amacını da darbecilerle hesaplaşmanın yanı sıra terörle mücadele olarak belirledi. Şimdi soralım: Özel bir Terörle Mücadele Yasası varken Hükûmet buna neden gereksinim ve ihtiyaç duydu?

Sayın milletvekilleri, terörle mücadele bir irade gerektirir ve elbette inandırıcılık gerektirir. İnandırıcılık, yaşanmışlık üzerinden edinilen tecrübedir. Anadolu'da güzel bir söz var "Otu kaldır köküne bak." diye. Hükûmetin geçmişine baktığımızda böyle bir iradeye de, inandırıcılığa da sahip olmadığını görüyoruz. AKP iktidarları terörün sıfırlandığı koşullarda Türkiye'de vücut buldu. On dört yılın sonunda tüm şehirlerimiz, tüm sokaklarımız PKK, IŞİD ve FETÖ terör örgütlerinin korku ve sindirme iklimine teslim edildi. AKP iktidarları döneminde 2.053 güvenlik görevlisi, binden fazla sivil yurttaşımız işte burada demin anlatmaya çalıştığınız o tutumunuz nedeniyle hayatını kaybetti. Tarihimizin en kanlı darbesi olarak adlandırılan 15 Temmuz günü yitirdiğimiz yurttaşlarımızın yarısı kadar yurttaşımız sadece Ankara gar patlamasında hayatını kaybetti. AKP'nin iktidar tarihi bu anlamda bu üç terör örgütüyle ortaklaştığı, koklaştığı, kucaklaştığı; devleti, ülkeyi ve iktidarı paylaştığı bir ihanet tarihidir; bunun adını koyalım. (CHP sıralarından alkışlar)

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Ne alakası var be? Ne diyorsun sen be?

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Aynen bir ihanet tarihidir.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Ne diyorsun sen? Sen kendine bak be!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - PKK, FETÖ ve IŞİD'le kol kola geçirdiğiniz yıllardan sonra sizin terörle mücadele edeceğinize dair iddiaya kim inanabilir, kim?

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Nasıl inanır... Millet inanıyor ya! On tane seçimde sandığa gömdü, hâlâ konuşuyorsun be! Millet inanıyor! Konuşuyorsun be!

NECATİ YILMAZ (Devamla) -15 Temmuz gecesi "Bu darbe Allah'ın bize bir lütfudur." diyen sizlere kim inanır? (CHP sıralarından alkışlar)

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - On tane seçimde kaybediyorsun, hâlâ konuşuyorsun be!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - "Başkanlık kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır." diyen sizlere kim inanır?

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Konuşma! Hayret bir şey ya!

İBRAHİM ÖZDİŞ (Adana) - Kadir İnanır!

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Konuşuyorsun... Hayret bir şey ya!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - "Başkanlık sistemi gelmezse bu ülke bölünür." diyen sözün karşısında bu mücadele iddiasına kim inanır?

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - On tane seçime giriyorsun, kaybediyorsun! Millete söyleyecek sözün yok be!

ENGİN ALTAY (İstanbul) - Taciz yok, taciz yok.

Sayın Başkan müdahale edin.

BAŞKAN - Sayın Bak, lütfen...

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Sen teröristlerin avukatlığını mı yapıyorsun? Hayret bir şey ya!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Patlayan bombalarla yurttaşlarımız can verirken "Oylarımız artıyor." diye sevinç çığlıkları atarken, şimdi size kim inanır?

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Bak orası boş, git oraya otur o zaman!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Bu darbe sevicilikle, bu terör sevicilikle siz nasıl terörle mücadele edeceksiniz, bunu soruyorum.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Hayret bir şey ya!

ŞAHİN TİN (Denizli) - Boş sözlerle bu işler olmaz, icraatla olur.

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Sizin de zaten böyle bir amacınız yok, böyle bir amacınız yok.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Ya, sizin de iktidar olma amacınız yok, yetmiş yıldır iktidar olamadınız be!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Amacınızın muhaliflerle mücadele olduğu gün gibi ortada.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Böyle konuşursanız bu millet size hiçbir şey vermez be, su bile vermez!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - "Öfkeli kalabalık" dediğiniz, canlı bombalarına göz yumduğunuz...

YAŞAR TÜZÜN (Bilecik) - Sayın Başkan, uyarsana ya!

BAŞKAN - Sayın Bak, bakar mısın, lütfen...

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Hayret bir şey ya!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - ...birlikte birlikteliğinizi inkâr edip tırlar dolusu yalan söylediğiniz IŞİD'le mücadeleyi siz yapamazsınız.

ŞAHİN TİN (Denizli) - Çok doğru söylediğiniz için halk sizi seçiyor değil mi(!)

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Yine "Aynı menzile farklı yollardan gidiyoruz." dediğiniz, her istediklerini verdiğiniz, "Gel de bu hasret bitsin." dediğiniz FETÖ'yle mücadeleyi siz yapamazsınız. (CHP sıralarından alkışlar)

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Evet, evet; Fırat Kalkanı'nı görmüyor musunuz?

ŞAHİN TİN (Denizli) - Siz çok doğru söylüyorsunuz, halk da size oy veriyor(!)

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Evet, doğru!

ŞAHİN TİN (Denizli) - Boş sözler ya!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Ve keza, seçilmiş belediye başkanlarını ve milletvekillerini Parlamentonun dışına atıp "Türkiye için Kürt meselesinin çözümünde bir şanstır." dediğiniz PKK'yla mücadeleyi siz yapamazsınız.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Ya, ne dediğini bilmiyor bu, karıştırdı herhâlde.

Yanlış kâğıda bakıyorsun, yanlış; karıştırdın.

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Ve keza, mitinglerinde akademisyenlerin kanlarıyla duş almak isteyen yandaş çetelerle mücadeleyi siz yapamazsınız.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Karıştırdın galiba, karıştırdın.

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Evet, bu mücadeleyi edemezsiniz, etmeyeceksiniz çünkü eski dost düşman olmaz. En büyük ortaklık suç ortaklığıdır ve bir tek o bozulmaz. (CHP sıralarından alkışlar)

ŞAHİN TİN (Denizli) - Geç bunları, geç bunları ya, geç ya!

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Vay, vay, vay!

NECATİ YILMAZ (Devamla) - "IŞİD iyi ki varsın, Allah kurşununu azaltmasın." diyen bir sözcü bu partiden çıkıyorsa, bu mücadeleyi siz yapamazsınız. Bu sözleriniz sizi engeller.

ŞAHİN TİN (Denizli) - Sizler de teröristlerin cenazesine katılıyorsunuz, onu ne yapacağız o zaman?

NECATİ YILMAZ (Devamla) - Ve yine her terörün üzerine gittiğinizde kendi yüzünüzü görürsünüz, iç işlerinizi görürsünüz. Ve sevgili arkadaşlar, sonuçta, sizler, yeni terör ve terörist kavramını ürettiniz. Sonuçta, kim ki bu ülkenin taşına, toprağına, ağacına âşıksa o sizin için teröristtir; kim ki "Barış, kardeşlik." der, o akademisyen, öğretmen sizin için teröristtir ve kim ki kalemini satmaz, gazetecidir, o sizin için teröristtir. Bu kavramları siz yarattınız, bu kanunla amacınız bunları tasfiye etmektir. Aslına bakarsanız, çözüme tek katkınız iktidardan gitmeniz olacaktır, bunu da sevgili halkım sandıkta sağlayacaktır.

Saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından "Bravo" sesleri, alkışlar)