Konu:Nasuh Mahruki hakkında yapılan suçlamalara, duvara yazı yazan Cumhuriyet Halk Partisi Küçükçekmece Gençlik Kolları üyelerine verilen cezaya ve Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer'in aday olmasının engellenmesine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:11
Tarih:25/10/2016


Nasuh Mahruki hakkında yapılan suçlamalara, duvara yazı yazan Cumhuriyet Halk Partisi Küçükçekmece Gençlik Kolları üyelerine verilen cezaya ve Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer'in aday olmasının engellenmesine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ALİ ŞEKER (İstanbul) - Sayın Başkan, Nasuh Mahruki dün şartlı olarak, denetimli olarak serbest bırakıldı. Nasuh Mahruki gibi kahramanları bir günde yok etme konusunda mahir oldu AKP iktidarı. Bir günde kahraman yaratıyorlar, senelerdir herkesin yardımına koşan Nasuh Mahruki gibi bir değeri maalesef bir günde hain ilan ettiler. Ne zamandan beri insanların yargılanmasını istemek hakaret olarak kabul ediliyor, bunu anlamak mümkün değil.

Cumhuriyet Halk Partisi Küçükçekmece Gençlik Kolları "Demokrasi hepimizin, unutma." adlı yazıyı duvarlara yazdıkları için bu çocuklara Kabahatler Kanunu'na göre ceza yazıldı 105'er lira. Bu, cumhuriyet adına bir utançtır. Bu çocuklar metruk duvarlara "Cumhuriyeti unutma, hepimizin." yazdıkları için böyle bir cezayı vermek bu çağda hangi anlayışa sahip olduklarını da gösteriyor.

Ayrıyeten, Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Kemal Tamer Türkiye'nin ilk spor profesörüdür. Bu kişinin aday olması engellendi; AKP ve YÖK birlikte çalışıyor.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)