Konu:Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken'in yerinden sarf ettiği bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:2
Birleşim:9
Tarih:19/10/2016


Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken'in yerinden sarf ettiği bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI FATMA BETÜL SAYAN KAYA (İstanbul) - Türk kadını 15 Temmuz gecesi tankların önünde, helikopter mermilerinin önünde adam gibi ölmüştür, bunu söylemek istiyorum. Kadın-erkek ayrımı yapmaksızın, genciyle yaşlısıyla, yediden yetmişe bu milletin kadınları bu Meclis çatısı altında da... Ben Hükûmetin bir kadın Bakanı olarak, burada bombaların altında oturdum ve milletin iradesine sahip çıktım ve kadın vekillerimiz...(AK PARTİ sıralarından alkışlar)

İDRİS BALUKEN (Diyarbakır) - Kadınların duruşuyla ilgili bir sorun yok Sayın Bakan.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI FATMA BETÜL SAYAN KAYA (İstanbul) - Bakın, o gece kadın vekillerimiz buradaydı, Meclisteki erkek vekillerimize oran olarak çok daha yüksek sayıda kadınlarımız buradaydı ve bizler milletin iradesine sahip çıktık.

İDRİS BALUKEN (Diyarbakır) - Keşke o duruş için bu deyim kullanılmamış olsaydı. Biz, kadınların duruşuyla ilgili bir şey söylemedik zaten.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI FATMA BETÜL SAYAN KAYA (İstanbul) - Bakın, sahip çıktık ve Türk kadını tankların önünde meydan okudu, Boğaziçi Şehitler Köprüsü'ndeki kadınlarımızı size hatırlatmak isterim.

İDRİS BALUKEN (Diyarbakır) - Ya, kadınların duruşuyla ilgili bir sorun yok.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI FATMA BETÜL SAYAN KAYA (İstanbul) - Türk kadını adam gibi ölmesini çok iyi bilir. 15 Temmuzda da bunu gösterdik, 8 kadın şehidimiz var. Allah'tan hepsine rahmet diliyorum ben. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

İDRİS BALUKEN (Diyarbakır) - Kamuoyunun takdirine bırakıyorum.