Konu:10 Muharrem Aşure Günü'ne, Kerbelâ Ve 15 Temmuz Şehitleri Başta Olmak Üzere Tüm Şehitleri Rahmetle Andığına Ve Ak Parti Dicle İlçe Başkanı İle Özalp İlçe Başkan Yardımcısının Şehit Edilmesi Nedeniyle Terörü Bir Kez Daha Lanetlediğine İlişkin Konuşması
Yasama Yılı:2
Birleşim:5
Tarih:11/10/2016


10 Muharrem Aşure Günü'ne, Kerbelâ ve 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere tüm şehitleri rahmetle andığına ve AK PARTİ Dicle İlçe Başkanı ile Özalp İlçe Başkan Yardımcısının şehit edilmesi nedeniyle terörü bir kez daha lanetlediğine ilişkin konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, bugün 10 Muharrem Aşure Günü; tüm İslam âlemi için hüzün kaynağı olan Kerbelâ vakasının yaşandığı gün. Hazreti Peygamberimiz'in emanetini korumak ve ehlibeyt sevgisini muhafaza etmek için canını feda eden Hazreti Hüseyin ve aile fertlerinin şehadete yürüdüğü gün. Bu vesileyle, Kerbelâ şehitlerimizi ve bu arada o günden bugüne tüm şehitlerimizi, 15 Temmuz şehitlerimiz dâhil olmak üzere -daha geçtiğimiz gün gene Şemdinli'de çok sayıda şehit verdik- tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Rabb'im onların şefaatine bizleri de nail etmeyi nasip etsin diyorum.

Bu acı, Kerbelâ olayı, şüphesiz bütün Müslümanların ortak acısıdır. İslam dünyasının birliğe ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bugünler bizler için bir ibret vesilesidir Bundan çıkaracağımız çokça dersler olmalıdır. Bu nedenle 10 Muharrem şuurunu en derin bir şekilde idrak etmemiz büyük önem arz etmekte; birlik, dirlik ve kardeşliğimiz için, acı, hüzün ve kederde ortak olmamız için bizlere yol göstermektedir.

Değerli milletvekilleri, tüm İslam aleminin ve vatandaşlarımızın ehlibeyt sevgisiyle bir arada olmasını, Rabb'imin bir daha İslam âlemine Kerbelâlar yaşatmamasını, yezitlerle karşılaştırmamasını, şerlerden uzak tutmasını temenni ediyor, 10 Muharremin ve Aşure Günü'nün hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Yine, ayrıca, geçtiğimiz iki gün içerisinde AK PARTİ Dicle İlçe Başkanı ile Özalp İlçe Başkan Yardımcısının hunharca katledilerek şehit edilmesi derinden üzmüştür. Bu vesileyle terörü bir kez daha lanetliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu bağlamda tüm zalimlere, yezitlere ve terör örgütlerine karşı gelin canlar bir olalım diyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)