Konu:Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifi münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:128
Tarih:19/08/2016


Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MHP GRUBU ADINA RUHİ ERSOY (Osmaniye) - Gecenin en karanlık olduğu vakitler şafak sökmek üzere olan vakitlerdir. Şafak sökmek üzere olan bu vakitte Türk milletinin kaderini değiştiren, iki kurşunla tarihin akışını değiştiren, kendisi şehadet şerbetini içen ama otuz kurşunla teröristlerin onu tarihe mal ettiğini göremeyenleri bir kere daha şiddetle kınıyor, Ömer Halisdemir'in adının Niğde Üniversitesine verilmesi kararını büyük bir memnuniyetle karşıladığımızı ifade ediyorum. Ruhu şad olsun, Allah gani gani rahmet eylesin. (MHP, AK PARTİ ve CHP sıralarından alkışlar)

Değerli milletvekilleri, bugün itibarıyla açılan yeni üniversitelerin gelecek adına umutlanmamız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Bu karanlığın şafağı söküşünün de resmî sembolü olmasını istiyoruz çünkü onlar aydınlık, ziyalı gençlerin yetişmesine vesile olacak mektepler olacaktır inşallah diyoruz. Fakat, bu vakıf üniversitelerinin kapatılmasıyla ilgili problemler, biliyorsunuz, tüm siyasi partileri yakından ilgilendiren 65 bin öğrencinin de temel problemidir. Bu problemin üzerine YÖK ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin de ortak çalışmasıyla öğrencilerimiz mağdur edilmeden bu süreçten geçilmek isteniyor. Fakat İzmir'de yeni 2 tane devlet üniversitenin kurulması an itibarıyla diğer geriye kalan 12 üniversitenin bulunduğu şehirlerde de yeni devlet üniversiteleri beklentisini doğuracaktır, belki de doğurmuştur. Ben şunu ifade etmek istiyorum: Bu kurulan 2 üniversitenin emsal teşkil etmesini ve diğer 13'ünün de Meclisimiz yeni açıldığında ilk haftada anlamlı isimlerle kurulmasını ve kapatılan ve asli anlamda Türk milletine ait olan mevcut oradaki birikimlerin, envanterlerin, gayrimenkullerin ve üniversite altyapısının olduğu gibi bu devlet üniversitelerine devredilmesi gerektiğini düşünüyoruz Milliyetçi Hareket Partisi olarak da. Böylece, kurulacak olan devlet üniversitelerine devredilmesinin olası tartışmaları da ortadan kaldıracağını düşünüyoruz yani oralara hangi vakıflar el atacak veyahut da bu üniversiteleri kim işletecek veyahut da oradaki envanterler nereye gitti tartışmaları da ortadan kalkmış olacak.

Aslında bu mesele, bu problem belki de buraya kadar gelmeden -Milliyetçi Hareket Partisi olarak YÖK'e de önerdik bunu- belki iki satırla baştan çözülebilirdi. Kapatılan üniversitelere anlık yeni üniversiteler kurularak mevcut öğrenciler orada devam edebilir, FETÖ ve terör faaliyetleriyle ilgili olan arınmalar gerekli yönetim anlayışı içerisinden temizlendikten sonra devam kararı alınabilirdi; o olmadı ayrı bir konu. Biz hemen "Bunların içerisinde, garantör üniversitelerin içerisinde bunlar devam edebilirler ve onların öğrencileri oraya nakledilebilirler." diye de önermiştik; o da olmadı. Bunlar geçti ama bu alınan karar daha iyi işlerin olabilirliği noktasında bir emsal teşkil etmiştir. Umudumuz odur ki buradaki birliktelik ve ortak akıl Meclisin yeni dönem açılmasıyla birlikte devam eder ve bu problem bu şekliyle sonuçlanır ve yarınlar adına çok daha ümitli işler yapmış oluruz diyoruz.

Sabah şerifleriniz hayır olsun efendim, günaydın. (MHP, AK PARTİ ve CHP sıralarından alkışlar)