Konu:Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifi münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:127
Tarih:18/08/2016


Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı ve Teklifi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, Van'da, Bitlis'te ve Elâzığ'da hain saldırı sonucunda şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Tabii, bu çocuklarımız babasının tarlası için şehit olmuyor; vatanı korumak için, ülkemizin çıkarları için şehit oluyorlar. Dikkat ederseniz alışmaya başladık bu şehitlere, sayılarla vermeye başladık. Bu aslında çok büyük bir tehlike bizim için.

Geçen sene 20 Temmuzdan itibaren büyük bir mücadele verildi ve ciddi bir şekilde terörün beli kırıldı ama 15 Temmuz akşamından sonraki, o darbe girişiminden sonraki bir ay içerisinde, belki mecburiyetten belki de başka bir şeylerden asker kışlaya çekildi, önüne kamyonlar, iş makineleri kondu ve asker kışlaya çekildikten sonra da doğuda ve güneydoğuda terör örgütü tekrardan canlanmaya başladı, tekrardan bombaları elde etti, tekrardan tünelleri kazdı ve tekrardan şimdi şehitler gelmeye başladı. Aklımıza da şu geliyor: Bir senedir yaptığımız mücadele acaba boşa mı gitti?

Şimdi, bizim bir özelliğimiz var tabii: Biz bir şeye konsantre oluyoruz. İşte bu 15 Temmuz akşamından sonra tamamen oraya konsantre olduk, diğer tarafı unuttuk. 19 Temmuz akşamı burada bir konuşma yaptım ben de bu darbeyle ilgili, darbe girişimiyle ilgili, dedim ki: Buraya bakarken güneydoğuyu unutmayalım. Biz bir şeye konsantre olurken başka tarafları unutuyoruz ve bu soruna bizim acil bir şekilde çözüm bulmamız gerekiyor.

Buradan her gün şehit haberleri vererek, bu şehit yakınlarına başsağlığı dileyerek, yaralılara acil şifalar dileyerek geçirmememiz lazım. Acil bir şekilde, bu 15 Temmuzda darbe girişiminde gösterilen hassasiyet bu terör konusunda da gösterilmeli ve Hükûmet en başta öncü olmak üzere ne yapılması gerekiyorsa acil bir şekilde yapılmalı, terörün beli kırılmalı ve artık bu şehit haberleri gelmemeli arkadaşlar.

Tabii, bu 15 Temmuzdaki girişimden sonra -ikinci bir konuya da değinmek istiyorum- alınmaya başladı insanlar. İçlerinde suçlular var ama maalesef günahı olmayan insanlar da alınmaya başladı. Bu insanlar alınırken mutlaka ve mutlaka bir belge olmalı, bir suç teşkil eden bir veri olmalı ki bunlar alınsın, yoksa bu boşa alınan insanların günahlarının vebalini ödeyemeyiz.

Memurlar ve bürokratlar ve birçok kesimden insanlar işten el çektiriliyor, bunlara da çok dikkat etmemiz lazım, ama ikinci daha önemli bir konu: Bu insanlar alındıktan sonra bunların yerine kim gelecek? Bunların yerine konacak olan arkadaşlar, memurlar, bürokratlar, siviller eğer dikkatli bir şekilde konmazsa bütün bu yapılan operasyonun boşa çıkacağını şimdiden acı bir şekilde söylüyorum.

Tabii, bu insanlar konurken, göreve getirilirken neye bakmak lazım? Artık, Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük sorunu, güvenlik problemi ve ülkeye yerleşen vatan hainleridir. Onun için, iki şeye bakacağız: Bir tanesi, olmazsa olmaz, vatansever olacak. İkincisi, ehliyet ve liyakat sahibi olacak. Eğer bu iki kritere bakmaz da tekrardan bu bizim yakınımız, bu şu partili, bu bu partili diye yerleştirirsek inanın ki şu andaki tehlikeden daha büyük bir tehlike olacak.

Vaktim çok fazla yok da... Bu futbolda operasyon oraya da sıçradı. Federasyonda da bir şeyler yapılıyor. Ama alınanların çoğu memurlar ve alt kesimdeki insanlar. Eğer bu üst taraftakileri temizlemezsek bütün bunlar gene boşa gidecek. Benim eski takım arkadaşlarım... Şu anda televizyonlarda, basında bazı görüntüler var, bazı videolar var. Şu anda cadı avına çıkılmış, herkes birbirini satmaya başladı sağ olsunlar. Şuna da çok dikkat etmek lazım: Bu çocuklar İstiklal Marşı'nı onlarca defa okuttular. Bunların büyük bölümü millî kahramandır. Aralarında tabii ki hatalı olanlar da vardır, onlar da cezasını çekecektir ama unutmamamız gereken bir şey var, bu çocuklar 20 yaşında, bundan yirmi sene evvel belki de kandırılmışlar, bir şeyler olmuş, "Hadi buraya götürelim, hadi namaza gidelim, hadi para toplayalım garibanlara dağıtalım." şeklinde ve bu çocukların büyük bölümü kandırılmıştır. Burada da dikkat etmek lazım. Ben de 1994-1995 sezonunda iki sene Galatasaray'da oynadım, o görüntülerin olduğu yerde. Çok şükür ki biz kandırılmadık, kandırılmamız da mümkün değildi ama bu çocuklara kimse vatan haini muamelesi yapmasın. Eğer elinde belgesi varsa, suç işlediyse cezasını çeksin ama hepsini toplu bir şekilde yargılamayalım.

Yakın bir zamanda tekrardan konuşma sıram gelecek, biraz daha devamı olacak. Size daha geniş haberler vereceğim.

Teşekkür ederim. (MHP ve CHP sıralarından alkışlar)