Konu:Hdp Grubu Önerisi Münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:125
Tarih:16/08/2016


HDP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ SABRİ ÖZTÜRK (Giresun) - Buyurun Sayın Öztürk.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; gerçekten, ülkemiz 15 Temmuz akşamından itibaren tarihî günler yaşıyor. Ülkemize hain Fethullahçı terör örgütü tarafından o akşam bir darbe teşebbüsünde bulunuldu. Buna sadece "darbe teşebbüsü" demek yetmez, aslında o hareket ülkemize yapılmış bir istila hareketiydi, bir istila teşebbüsüydü ama milletimiz, gerçekten, Meclisimiz, milletvekillerimiz, halkımız, hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, hangi görüşe mensup olursa olsun yediden yetmişe herkes âdeta bir kahramanlık destanı yazarak bu harekete karşı koydu. Milletimiz istiklaline ve istikbaline sahip çıktı.

Gerçekten, hain Fethullahçı terör örgütü mensupları, ülkemizin en kritik müesseselerine karşı, millî iradenin tecelli ettiği Meclise karşı, MİT'e karşı, Genelkurmaya karşı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne karşı, kısaca, Türkiye'nin en kritik kurumlarına karşı istila hareketi yapmaya teşebbüs etti. Ancak, milletimiz, gerçekten, kahraman evlatlarımız âdeta tanklara karşı koydu. Tabii, burada ifade edilecek çok şey var ama özellikle şunu ifade etmek isterim: O gece millî iradenin tecelli ettiği Mecliste bulunan milletvekilleri arasında âcizane şahsım da buradaydı. Gerçekten, bunu buradan tarihe not düşmek adına ifade etmek isterim: Bütün siyasi parti grupları o gece Meclisteki duruşlarıyla, konuşmalarıyla gerçekten memleket meselesinde el birliği yaptıklarını, tek yumruk olduklarını bütün ülkemize, bütün dünyaya gösterdiler. Bu tablo Türkiye için bir destandır; bu tablo Meclis için, milletimiz için bir destandır. Dileğimiz, bu millî birliğin, bu mutabakatın, bu ortak payda duygusunun mutlaka devam etmesidir.

Ben, tabii, Gazi Meclisimizin bu duruşundan dolayı, milletimizin iradesine yakışan bu tutumundan dolayı bütün milletvekillerimizi, bütün parti gruplarını ayrıca tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, onları minnetle anıyorum, ailelerine başsağlığı diliyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Sözlerime son verirken Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)