Konu:15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi, Kadın Şehitler Ve Gazilere İlişkin Gündem Dışı Konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:125
Tarih:16/08/2016


15 Temmuz 2016 darbe girişimi, kadın şehitler ve gazilere ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ RAVZA KAVAKCI KAN (İstanbul) - Teşekkür ederim.

Sayın Başkan, kıymetli milletvekilleri; 15 Temmuz gecesi milletçe kâbus dolu anlar yaşadık. Mehmetçik'imizin, Peygamber ocağımızın şanlı üniformasını giymiş olan bazı hainler korkakça, sinsice, kibirli bir şekilde planladıkları ihanet girişimiyle, seçilmiş Cumhurbaşkanımıza, Meclisimize, hiçbir ayrım yapmadan bütün vatandaşlarımıza saldırdılar. Sayın Cumhurbaşkanımızın davetleriyle, Sayın Başbakanımızın ve sayın muhalefet liderlerinin de destekleriyle bu çirkin girişime karşı yaptıkları açıklamalarla her kesimden insanımız, yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla hiç düşünmeden canları pahasına sokaklara çıktılar ve milletimizin iradesi tankların gücünü yendi, 240 şanlı şehidimizle beraber halkımız dünya tarihine yeni bir sayfa açtı, demokrasi mücadelesi kavramını yeniden tanımladı.

Bu mücadelede en ön safta yer alanlar arasında, şüphesiz Kurtuluş Savaşı'mızda olduğu gibi, kadınlarımız vardı, tanklardan güçlü kadınlarımız vardı. Malatyalı ev hanımı, 52 yaşındaki Türkan Türkmen Tekin Atatürk Havalimanı'na giderken ailesiyle beraberdi, tankların altında kaldı, şehit oldu. Kastamonulu, 44 yaşında, 4 çocuk annesi Ayşe Aykaç, eşiyle beraber 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne giderken şehit oldu. 51 yaşındaki Sevgi Yeşilyurt da köprüde şehadet şerbetini içti. 39 yaşındaki Vahide Şefkatlioğlu Esenler'de tank tarafından ezilerek ağır yaralandı. Daha niceleri, gazilerimiz, cesur kadınlarımız; Safiye Bayat, Ayten Demir, Nebahat Topaloğlu, Jale Usta, Şerife Boz, Fikriye Temel gibi niceleri vatanımız, demokrasimiz için canları pahasına mücadele verdiler ve tabii, Gazi Meclisimizin gazi milletvekilleri. Kadın vekillerimiz ilk gelenlerdendi ve yaptıkları canlı yayınla anbean bütün dünyaya ne olup bittiğini buradan yansıttılar. Onların sayesinde millî irademizin tecelligâhına yapılan çirkin saldırıyı yakından takip edebildik, bombaların irademiz karşısında hiçbir şey ifade etmediğini dünyaya gösterebildik. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; halkımız, 15 Temmuz gecesi canları pahasına verdikleri mücadeleyle, akabinde 27 gece tuttukları demokrasi nöbetleriyle, Yenikapı'daki ve İstanbul haricindeki 80 ilimizde yaptığımız mitinglerle bize bir mesaj verdi. Onlar Kürt'üyle Türk'üyle, Alevi'siyle Sünni'siyle, Müslüman'ıyla Musevi'siyle Hristiyan'ıyla her kesimden halkımız bir araya geldiler, genciyle yaşlısıyla yekvücut oldular ve birlik beraberlik dersi verdiler; hem dünyaya verdiler hem bizlere verdiler. Biz de -biraz evvelki konuşmacımız da ifade etti- bu birlik beraberlik mesajını iyi okumalıyız. Biz bu şanlı halkın temsilcileri olarak üzerimize düşen vazifeyi yapmaya devam etmeliyiz. Eğer biz bu kahraman şanlı halkın bize verdiği mesajı iyi okuyamazsak onlar bizi affetmez, Allah da affetmez.

15 Temmuz birlik ve beraberlik ruhumuzun daim olması ümidiyle, tanklardan güçlü kadınlarımızı, kadın-erkek bütün şehitlerimizi minnetle anıyor, başta şehit annelerimiz olmak üzere bütün ailelerimize ve gazilerimize hürmetlerimizi arz ediyorum.

Son olarak, kayıtlı olan kadın şehitlerimizin isimlerini okuyarak bitirmek istiyorum. Sivil şehitlerimiz: Şehit Yıldız Gürsoy, Şehit Türkan Türkmen Tekin, Şehit Ayşe Aykaç, Şehit Sevgi Yeşilyurt. Emniyet güçlerindeki kadın şehitlerimiz: Şehit Cennet Yiğit, Şehit Demet Sezen, Şehit Gülşah Güler, Şehit Kübra Doğanay, Şehit Seher Yaşar, Şehit Sevda Güngör, Şehit Zeynep Sağır. Rabb'im şefaatlerine nail eylesin. Biliyoruz ki şehitlerimiz bizim aramızdalar. İnşallah bu yeni sayfada hep beraber, birlik beraberlik içerisinde Türkiye'nin hasret olduğu bu görüntüleri sergilemeye devam ederiz. Şehitlerimizin huzurunda o kadar heyecanlıyım ki -normalde olmaz- ellerim titriyor. Bizim milletvekilleri olarak bunun hakkını vermemiz lazım.

Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)