Konu:Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının, Askerî Darbe Girişimi Sebebiyle, Türkiye Büyük Türkiye Büyük Millet Meclisini Olağanüstü Toplantıya Çağırdığına İlişkin Tezkeresi Münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:114
Tarih:16/07/2016


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının, askerî darbe girişimi sebebiyle, Türkiye Büyük Türkiye Büyük Millet Meclisini olağanüstü toplantıya çağırdığına ilişkin tezkeresi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ADALET VE KALKINMA PARTİSİ GENEL BAŞKANI VE MECLİS GRUBU BAŞKANI BİNALİ YILDIRIM (İzmir) - Gazi Meclisin Değerli Başkanı, siyasi partilerimizin değerli genel başkanları, yüksek yargının çok değerli başkanları, değerli misafirler, saygıdeğer milletvekilleri; konuşmamın başında şu muhteşem dizeleri bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum:

"Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal.

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal." (AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar)

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; dün gece milletin bağımsızlığını, namusunu korumak için sokağa çıkan, tankların önünde birer kahraman olarak dikilen, o mübarek kanlarıyla bayrağının hürriyetini, milletinin istiklalini muhafaza eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor, mekânları cennet olsun diyorum. Hepsini bu yüce Meclisin çatısı altından saygıyla, şükranla selamlıyorum. O kahramanların ailelerine özellikle sesleniyorum: Üzülmeyin, hüzünlenmeyin, onlar peygamberlikten sonraki en büyük rütbeye, en büyük payeye, şehitlik mertebesine ulaştılar. O kahramanlar düne kadar sizin evlatlarınızdı ancak bugün milletin, hepimizin evlatları oldular. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça o kahramanların isimleri de yaşayacak. Kabirleri nur, mekânları cennet olsun. Yaralı kardeşlerimi buradan selamlıyorum; hepsine acil şifalar diliyorum.

Değerli milletvekilleri, millî iradeyi teslim almak isteyenler karşısında sokağı teslim alan aziz milletimi buradan, bu yüce Meclisin çatısı altından yürekten selamlıyor, böyle kahraman bir milletin evladı olmaktan büyük gurur duyuyorum. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından ayakta alkışlar) Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'a dirayetli dik duruşundan dolayı teşekkür ediyorum. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Siyasi partilerimize, siyasi partilerimizin genel başkanlarına, Meclis gruplarına dayanışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Emniyet teşkilatımıza her biri birer Alparslan, her biri birer Fatih, her biri birer Selahaddin Eyyubi olan polislerimin alnından öpüyorum. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Peygamber ocağı Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatanını, milletini, bayrağını seven, demokrasiye gönülden bağlı her subayının, her astsubayının, uzman er, erbaş ve erlerinin alınlarından öpüyorum. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Darbe karşısında dünyaya örnek olacak bir duruş sergileyen basın-yayın organlarımıza, medya temsilcilerimize buradan özellikle teşekkür ediyorum. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Sivil toplum örgütlerimize, sabaha kadar kesintisiz ezan ve sela okuyan imamlarımıza, seccadelerinin başında dua eden kardeşlerime teşekkür ediyorum. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Dünyanın her yerinde bayraklarını alıp sokağa çıkan vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza, dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyorum. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar)

Değerli milletvekilleri, değerli kardeşlerim; dün gece barikatları aşarak, tankları geçerek, kurşunları savuşturarak Büyük Millet Meclisine geldiniz, ışıkları yaktınız, Genel Kurulu açtınız, "Ya demokrasi ya ölüm." diyerek bu salonda dimdik durdunuz. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Milletin Meclisinin üzerine bombalar yağdırmaya başladılar, silahlarla taradılar, bir tek geri adım atmadınız. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Her birinizin ölümü yanı başınızda hissettiğinizi biliyorum. Dünya parlamentolarına, dünya demokrasilerine örnek bir duruş sergilediniz. Millet sokakta istiklaline sahip çıkarken siz de milletin vekilleri olarak burada istiklalinize, demokrasiye, millî iradeye sımsıkı sarıldınız. Bu tavrınızla tarih bu yüce Meclisi bir daha yazdı. Bu tavrınızla Türkiye'nin talihini değiştirdiniz. Yüzlerce yıl unutulmayacak bir dayanışma, bir kardeşlik, bir iş birliğini sergilediniz. Milletimizden sonra en büyük övgüyü tabii ki bu Gazi Meclis hak ediyor, sizler hak ediyorsunuz değerli kardeşlerim. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Parti ayrımı yapmaksızın bu yüce Meclisin her bir üyesini, her bir milletvekilimizi selamlıyor, milletim adına sizlere şükranlarımı sunuyorum. Sizleri büyük bir heyecanla alkışlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Gazi Meclis 23 Nisan 1920 sonrasındaki en zor, en uzun, en sıkıntılı gecesini yaşadı. İşgal kuvvetleri Polatlı'ya kadar gelmişlerdi ama bu Meclise dokunamadılar, dokunmadılar. 1960'ta darbe yapanlar millî iradeye, Meclis ruhuna saldırsalar bile Meclisin bedenine saldıramadılar. 12 Eylül cuntacıları Meclisi bombalamadılar. 28 Şubat darbecileri Meclise dokunmadılar ancak dün gece öyle canice, öyle alçakça, öyle pervasızca bir saldırı gerçekleşti ki millet iradesinin tecelli ettiği Meclisin hem ruhunu hem de bedenini hedef aldılar. Bunlar asker değil, bunlar asker kılığında teröristlerdir, canilerdir! (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar)

Gözleri dönmüştü. Gözlerini kan bürümüştü. Cinnet hâlindeydiler. İhanet ve haşhaş akıllarını teslim almıştı. Ancak, değerli milletvekilleri, bilmedikleri şuydu: Milletin evine dokunanın eli yanar. Milletin evine el uzatanın o eli kırılır. Milletin evine saldıranın ocağı söner. İşte, daha yirmi dört saat geçmeden elleri yandı; o bombalara, o tetiklere basan elleri kırıldı. İnşallah ocakları da ebediyen söndü! (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar)

Bugün burada tarihe bir not düşmek isterim. Bundan sonra elli yıl, yüz yıl, bin yıl bu milletin evine, millî iradenin tecelli ettiği bu Meclise kim el uzatırsa akıbeti aynı olacaktır. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Hiçbir darbe, hiçbir darbe girişimi yapanların yanına kâr kalmadı, bundan sonra da kalmayacak.

İnşallah bugünden itibaren hiç kimse milletin evine ve milletin iradesine el uzatmayı aklından geçiremeyecektir. Ama geçiren de olursa gözünün önüne bugün hayatları sönmüş darbeciler gelecek ve buna asla yeltenemeyeceklerdir. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar)

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün yeni bir gün, bugün büyük bir badirenin ardından 79 milyonun tek yürek olduğu gündür. Bugün AK PARTİ'nin, Cumhuriyet Halk Partisinin, Milliyetçi Hareket Partisinin, Halkların Demokratik Partisinin, Meclis dışındaki tüm siyasi partilerin ortak bir sesle "Darbeye hayır!" dedikleri, demokrasiye birlikte sahip çıktıkları gündür. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Milletimize, istiklalimize, bayrağımıza, devletimize ve Meclisimize yönelik bir saldırıda nasıl bir araya geldiğimizi, nasıl kenetlenebildiğimizi bütün dünyaya bugün gösterdik. Bugün bir milattır.

Gece boyunca sergilenen, bugün burada sergilenen dayanışma, inanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır. Bu ruhla biz terörü de yeneriz, bu ruhla yaralarımızı da sararız. Bu birliktelik ruhuyla, Allah'ın izniyle, Türkiye'yi Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine de çıkarırız. (AK PARTİ, CHP ve Bakanlar Kurulu sıralarından alkışlar) Bugün, acı bir hadisenin arkasından çoğalan umutların günüdür. AK PARTİ Genel Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak Meclisimizde bugün oluşan birliktelik ruhuna sımsıkı sahip çıkacağımızın sözünü milletimin huzurunda veriyorum.

Vatan Caddesi'nde, Kızılay Meydanı'nda, havaalanlarında, 81 vilayetin her köşesinde AK PARTİ'liler, CHP'liler, HDP'liler, MHP'liler el ele verdiler, tek yürek oldular, tek ortak eylem yaptılar, "Milletin bu mesajını anladık." dediler, "Milletin kenetlenen mesajını okuduk." dediler. İhanet ve terör karşısında sarsılmaz birliktelik içerisinde olma talimatını biz milletimizden aldık, bu tarihî dayanışmayı inşallah geleceğe de taşıyacağız.

Bir kez daha, darbe karşısında kahramanca duran milletime şükranlarımı sunuyorum, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bir kez daha, partilerimizin genel başkanlarına, grup başkan vekillerine, bütün milletvekillerine teşekkür ediyorum. Diyorum ki: İnadına demokrasi, inadına millî irade, inadına barış, inadına kardeşlik.

Değerli kardeşlerim, millete darbe yapmaya kalkanlar darbe yemiştir, darbeyi kendileri yemiştir! (AK PARTİ sıralarından alkışlar) 15 Temmuz artık demokrasi nöbetinin tutulduğu gündür, bugünün yıl dönümüdür, demokrasi bayramı günüdür.

Hayırlı, uğurlu olsun diyorum. Sağ olun, var olun, Allah'a emanet olun. (AK PARTİ ve Bakanlar Kurulu sıralarından ayakta alkışlar; CHP, HDP ve MHP sıralarından alkışlar)