Konu:Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın HDP grup önerisi üzerinde yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:109
Tarih:29/06/2016


Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın HDP grup önerisi üzerinde yaptığı konuşması sırasında şahsına sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

BARIŞ YARKADAŞ (İstanbul) - Şamil Tayyar katıldığımız bir televizyon programı üzerinden demagoji yapmaya çalışıyor.

Ben o televizyon programında Beyaz TV'deydim ve Şamil Tayyar'ın Fethullahçı çeteden istihbarat alarak yazdığı kitapları anlatıyordum. O gün, cebimde bu kart vardı, gazeteci kartıydı, basın kartıydı...

ŞAMİL TAYYAR (Gaziantep) - Yalan söylüyorsun!

BAŞKAN - Sayın Tayyar, lütfen müdahale etmeyin, gerekirse kalkar cevabını verirsiniz. Lütfen...

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - ...gazeteci olarak konuşuyordum ve Şamil Tayyar'ın Fethullahçı çetenin polislerinden aldığı kitapları anlatıyordum, Ergenekon'un ve Balyoz'un nasıl bir yalan olduğunu anlatıyordum.

Şimdi, Şamil Tayyar o kitaplardan dolayı yargılanacak çünkü 10 kitap yazdı, 10'u da yalan çıktı.

Yargıtay "Ergenekon diye bir örgüt yoktur." dedi, Şamil Tayyar'ın yalancılığı da böylece tescillendi. (CHP sıralarından alkışlar)

Sadece o mu tescilledi? Hayır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fethullahçı çeteyle yaptığı iş birliği sonucunda "aldatılmışız" dedi, "kandırılmışız" dedi, böylece Şamil Tayyar'ın da kim tarafından kandırıldığı ve aldatıldığı da ortaya çıkmış oldu.

Şimdi, Şamil Tayyar bana diyor ki: "Efendim, o gün CHP'liyim demiyordun." CHP üyesi değildim ama Cumhuriyet Halk Partisini her koşulda savunan bir gazeteciydim.

ŞAMİL TAYYAR (Gaziantep) - Ama kendine hakaret olarak görüyordun, "Ben CHP'li değilim, gazeteciyim." diyordun.

BARIŞ YARKADAŞ (Devamla) - 28 Şubatta asker bildiri yayınlarken, cebimdeki bu kartla "Kışlalar sizinse, meydanlar bizimdir." diyordum, Şamil Tayyar o zaman kapağı DSP'ye atmaya çalışıyordu, acaba Ecevit'in yanında olurum da ben de buradan bir faydalanabilir miyim diye. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

AKP ne zaman iktidara geldiyse birdenbire muhafazakâr olduğunu hatırladı. Ben dün neredeysem bugün de oradayım, yarın da orada olacağım.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)