Konu:Amasya Tamimi'nin 97'nci yıl dönümüne ve Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerine ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:104
Tarih:21/06/2016


Amasya Tamimi'nin 97'nci yıl dönümüne ve Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerine ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MUSTAFA TUNCER (Amasya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün Amasya'da Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri devam etmektedir. Festival, her sene 12-22 Haziran tarihinde yani Atatürk'ün Amasya'ya geldiği ve Kurtuluş Savaşı'nın âdeta doğum belgesi olan Amasya Tamimi'nin hazırlandığı tarihte düzenlenir. Bu sene de yine aynı tarihte yani 12 Haziranda başlamıştır ve hâlen de devam etmektedir. Ancak festival bu sene diğer senelerden daha farklı kutlanmaktadır, şöyle ki: Her sene büyük bir coşkuyla ve halk katılımıyla başlayan ve devam eden, içinde coşkuyu, sevinci ve gururu barındıran Amasya Festivali, bu sene şehitlerimiz ve terör olayları nedeniyle son derece sönük, üzüntülü ve öfkeli geçmektedir.

Saygıdeğer milletvekilleri, 2015 yılında 2 polisimizin şehit edilmesi, ardından Suruç ve Ankara patlamaları ile artan terör olayları sonucu, son bir yıl içinde en acı tablolardan biriyle karşı karşıya geldik; bu tablo hâlen de devam etmektedir. Son bir yıl içinde verilen şehit sayısı 550'yi bulmuştur. Bu dönemde Amasya, son bir yılda en çok şehit veren illerden bir tanesi olmuştur. Öyle ki, terör olaylarının başladığı günden bugüne kadar, otuz yılı aşkın zaman dilimi içinde, en fazla şehit geldiği yıl bu yıldır. 1981 ile 2008 arasında teröre 23 şehit veren Amasya, 2015 Temmuz ayından bugüne kadar ise 20 şehit vermiştir. AKP eseriyle ne kadar övünse azdır. İstiklal mücadelesinin doğum belgesinin hazırlandığı il olan Amasya son bir yılda âdeta cezalandırılmıştır.

Son bir yıl içinde şehit olan Amasyalı asker ve polislerimizin isim ve unvanlarını almak için Valiliği aradık ve talepte bulunduk. Bir gün sonra dönüş yaptılar ve "İçişleri Bakanlığının şu şu sayılı genelgeleriyle şehitler hakkında bilgi vermemiz yasak." dediler. Buradan İçişleri ve Millî Savunma Bakanlarına ayrı ayrı soruyorum: Gerçekten şehit bilgilerinin verilmemesi konusunda genelge yayınladınız mı? Bu doğru ise milletin şehitlerini niçin milletten gizliyorsunuz, amacınız nedir?

Değerli milletvekilleri, şayet, şehit isimlerinin verilmemesi bilgisi doğruysa çok yakında hükûmet konaklarının girişinde sağda ya da solda düzenlenen ve şehit resimlerinin bulunduğu şehitler köşesi de panolardan indirilecek demektir. Ne yazıktır ki övünç kaynağı olan şehitlerimizi gizler duruma düşürülmüşüz. Oysa şehit isimlerini istememdeki amaç, sizlere buradan son bir yıldaki Amasya şehitlerinin isimlerini tek tek okuyup yüce kürsüden yâd etmek istememdi. Ancak Amasya Valiliğinin isimleri verememesi sonucu şehitlerimizin isimlerini sizlerle paylaşamıyorum. Yüce kürsüden tüm şehitlerimize ülkemize verdikleri hizmet ve ömürleri için sonsuz şükranlarımı sunuyorum, hepsini rahmetle anıyorum.

Değerli milletvekilleri, ülkemizde terör hâlen devam etmekte, her gün şehit haberleri gelmekte ancak yandaş medya ve iktidar, bunun suçlusu sanki Cumhuriyet Halk Partisiymiş gibi algı yaratmaya çalışmaktadır. Gerek iktidar gerekse yandaş medya ne kadar iftira atarsa atsın halkımızı kandırma ve böyle asılsız bir olaya inandırma imkânı bulamayacaklardır. Çünkü, milletimiz, bu ülkeyi kuran parti olan Cumhuriyet Halk Partisinin bu ülkeyi bölmek isteyen terör örgütleriyle hiçbir bağlantısının olmadığını çok iyi bilmektedir. Yine, milletimiz, çözüm süreci adı altında Habur'da seyyar mahkeme kuranların kim olduğunu çok iyi bilmektedir; Oslo'da, Dolmabahçe'de terör örgütüyle masaya oturup protokol yapanların kim olduğunu çok iyi bilmektedir. İmralı'ya heyetler göndererek görüşme yapanları ve bunun için talimat verenleri, Abdullah Öcalan'a övgüler dizenleri milletimiz çok iyi bilmektedir. Milletimiz, terör örgütüne tırlarla silah gönderenleri de çok iyi bilmekte ve tanımaktadır. Ayrıca, milletimiz, Türkiye'yi on dört yıldır kimin yönettiğini ve on dört yıldır kimin terörü önleyemediğini, kimlerin teröre yardım ve yataklık ettiğini de gayet iyi bilmektedir.

Buradan, Cumhuriyet Halk Partisi ile PKK terör örgütünü yan yana göstermeye çalışanlara seslenmek istiyorum. Derhâl bu tür terbiyesizce ve ahlaksızca söylemlerinizden vazgeçin. Teröre destek verenleri görmek istiyorsanız dönüp aynaya bakın.

Saygılarımla. (CHP sıralarından alkışlar)