Konu:İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu'nun Chp Grup Önerisi Üzerinde Yaptığı Konuşması Sırasında Cumhuriyet Halk Partisine Ve Chp Grup Başkanına Sataşması Nedeniyle Konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:96
Tarih:01/06/2016


İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu'nun CHP grup önerisi üzerinde yaptığı konuşması sırasında Cumhuriyet Halk Partisine ve CHP Grup Başkanına sataşması nedeniyle konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ AYKUT ERDOĞDU (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; şimdi, Sayın Babuşcu'nun konuşmasını dinledim. Neresini düzelteyim?

Birincisi, kurlara baktınız mı ya? Çıktınız burada bir sürü insana... 1,86. Hemen telefonumda baktım. Başladığı gün, haziran itibarıyla 6 kuruş artmış 1,92'ye gelmiş.

Siz eğer kurlar üzerinden Türkiye'ye zarar verildiğini düşünüyorsanız, Davutoğlu'nu görevden aldığınızdaki kura bakın. (CHP sıralarından alkışlar) Bu cemaat operasyonundaki kura bakın.

Sizinle anlaşamadığımız şu: Demokrasi tanımında anlaşamıyoruz.

Arkadaşlar, demokrasinin tanımı ne? Güçler ayrılığı. Var mı? Yasama, yürütme, yargı hepsi birleşmiş durumda.

Demokrasi ne? Partiler arasında eşit rekabet. Sizin ile bizim aramızda bir eşit rekabet söz konusu mu? Örneğin, Anayasa'ya göre tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı sahalara inmiş, bütün Cumhurbaşkanlığı gücüyle bunu yapıyor.

Yüksek Seçim Kurulu.... Girdiğimiz seçimler adaletli mi? Gösteri ve yürüyüş hakkımız var mı?

Siz bütün bunları kaybedip, bütün bunları yok edip sonra bir demokrasiden, bir millî iradeden bahsediyorsunuz. Ve eğer demokrasi yok olursa bir direniş hakkı ortaya çıkar.

Şöyle bakın, meseleye şöyle bakın: Diyelim ki sizin en sevmediğiniz şey ne? İsrail yanlılığı. İsrail yanlısı bir parti geldi ve sizin bütün haklarınızı elinizden aldı. Siz sessizce izleyecek misiniz?

Direnme bir demokratik haktır. Mühim olan bunu demokrasi içerisinde tutabilecek kanalları açmanız. Siz Gezi direnişinde bunu yapmadınız.

Üçüncü havalimanı, üçüncü köprü... 400 milyar dolar para harcayacaksınız. Bir tek kez şu Mecliste konuştunuz mu? Kendi belediyenize sordunuz mu, AKP'li Büyükşehir Belediyesine ya bu projeler doğru mudur diye?

Siz bütün demokrasi kanallarını tıkıyorsunuz. Yolsuzluklar gırla gidiyor. Yargıyı elinize almışsınız, yürütmeyi elinize almışsınız ve ondan sonra "Sessizce izleyeceksiniz." diyorsunuz. Ve burada üçüncü sınıf...

Ve doğru değil yaptığınız konuşma kurundan tutun faşizm tanımına kadar. Yazık, günah! Bu şekilde götürürseniz ülke büyük zarar görecek.

Size tavsiyem: Demokrasinin önünü açın. Demokrasiye hepimizin ihtiyacı var.

Teşekkür ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar)