Konu:İstanbul Milletvekili İsmet Uçma'nın CHP grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:85
Tarih:04/05/2016


İstanbul Milletvekili İsmet Uçma'nın CHP grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmasındaki bazı ifadelerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Sayın Başkan, konuşmacı arkadaşımız "2002'den önce eğer bir tane doğru bir şey varsa bizden daha iyi yapılan, söyleyin, ben de özür dileyeceğim kürsüden." dedi. En son, güncel olduğu için söylüyorum, popüler bir şey olduğu için: 2000 senesinde Galatasaray Futbol Takımı UEFA Kupası'nı aldı, arkasından Avrupa'nın en büyük kupası Süper Kupa'yı aldı, ardından da 2002 senesinde Türkiye Futbol Millî Takımı dünya 3'üncüsü oldu. 2002 senesinde dünya 3'üncüsü olan Türkiye Futbol Takımı, 2015 senesinde UEFA sıralamasında 53'üncü sıraya kadar düştü. Şimdi, o dönemde de hatırlarsanız, Milliyetçi Hareket Partisi iktidar ortağıydı ama hiçbir zaman biz çıkıp da "Bizim sayemizde oldu." demedik çünkü iktidar olanlar hizmet etmek zorundadır. Başarıları da tabii ki sahipleneceksiniz ama başarısızlık olduğu zaman da lütfen bunu da kabul edin.

Bir de 317 AKP milletvekilinin içerisinden...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Sancaklı.

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Bitiriyorum efendim.

BAŞKAN - Bir dakika, Sayın Sancaklı.

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Bitiriyorum.

317 AKP milletvekilinden, on dakikalık sporla ilgili konuşmanın dokuz buçuk dakikasında ırkçılıktan ve başka bir şeyden bahseden bir arkadaşımız konuştu. Onun için de bunu da anlamış değilim.

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Tüzük gereği Sayın Sancaklı. 3 grup konuşuyor, bir tek grup cevap veriyor aynı dakikada, ondan kaynaklanıyor.

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Lütfen, bunu da aranızdan sporla ilgili bilgili arkadaşlar çıkıp konuşursa, biz de Hükûmet adına konuşan arkadaşları...

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Tüzük'ten kaynaklanıyor Sayın Sancaklı. 3 grup konuşuyor, 3'üne de on dakikada cevap vermek zorunda kalıyor, ne yapsın?

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Osman Bey var ya!

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen efendim...

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Bizim de Hükûmetin yaptığı icraatlar konusunda bilgiye ihtiyacımız var, gerçek bilgiye. O yüzdendir, konuşacak olan arkadaşlar bu konuda bilgili olursa biz de bilgilenmiş oluruz, eleştiri yaparken daha dikkatli oluruz ve beyefendinin de özür dilemesini bekliyorum kürsüden.