Konu:CHP Grubu önerisi münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:85
Tarih:04/05/2016


CHP Grubu önerisi münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

SAFFET SANCAKLI (Kocaeli) - Sayın Başkan, saygıdeğer milletvekilleri ve bizi televizyonlarının başında izleyen Türk milleti; hepinizi saygıyla selamlıyorum. Amatör spor kulüplerinin sorunlarıyla ilgili araştırma önergesi verildi, bunun hakkında ben de partim adına birkaç cümle söylemek istiyorum. Hepinizi tekrardan saygıyla selamlıyorum.

Tabii, biraz önce konuşmacıların arasında sporun nasıl güçlü olduğunu, nasıl etkili olduğunu konuşurken... Eğer Türk sporunu biz belli bir yerlere getirebilirsek Türk gençliğini nasıl kurtaracağımızı ben daha önce de buradan defalarca anlattım. Eğer sporu, spor kültürünü aşılayabilirsek ve özellikle bu amatör kümeleri, amatör spor kulüplerini kalkındırabilirsek Türkiye'de gençlerimiz uyuşturucudan, alkolden ve kötü alışkanlıklardan, hatta ve hatta terörden bile kurtulabilirler. Bugün gelinen noktada, özellikle terör konusunda, gençlerimizi spora yönlendirebilirsek onları terörden uzakta tutabiliriz.

2000'li yılların başları -2001 veya 2002- Diyarbakırspor Süper Lig'e çıkmak için mücadele ediyor. O dönemde rahmetli Gaffar Okkan beni aradı, dedi ki: "Kaptan, Diyarbakırspor'u Süper Lig'e çıkarmamız lazım. Buradaki halkın böyle bir isteği var. Sosyal konuda biraz zayıfız, sportif konuda biraz zayıfız. Yardımını istiyorum." Ben de kendisine... İşte, aradan on dört on beş yıl geçti, buradan rahatlıkla söyleyebilirim çünkü şahitleri var. "Fenerbahçe'den 2 oyuncu istiyorum, isimleri de şunlar, senden hediye etmeni istiyorum." dedi. Ben de o 2 oyuncuyu gittim, Fenerbahçe Kulübünden aldım, Diyarbakırspor'a hediye ettim ve Diyarbakırspor o sene Süper Lig'e çıktı. Süper Lig'e çıktıktan sonra da uzun yıllar Süper Lig'de oynadı ve neredeyse hiç olay olmadı statta, ufak tefek olayların dışında. Yani spor öyle bir şey ki, futbol öyle bir şey ki toplumları, insanları birbirine bağlayabilir ve kardeşlik hukukunu geliştirebilir.

Tabii, on dört yıl önce AKP iktidarı hükûmete geldiğinde yeni bir spor yasası ve spor politikası yapacağını söyledi ve bununla ilgili de birtakım çalışmalar yaptı ama tabii ki bu çalışmaların bir kısmını eksik bulduğumuz için biz de hem eksiklerini söyleyeceğiz hem de bu konularla ilgili yapabileceklerimizi anlatacağız.

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Doğru bir şey yapmışlar mı şimdiye kadar?

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Tabii, bu yasa çıkarılırken, bu söylemler söylenirken bunun yerel belediyeler, yerel yönetimler vasıtasıyla yapılacağı söylendi ve yerel belediyeler yasasında, Büyükşehir Yasası'nda "Büyükşehir bütçesinin binde 1,2'si amatör spor kulüplerine harcanacak." dendi. Tabii, bu kısmı çok güzel, çok doğru bir şey -belki o oran artırılabilir- ama bu böyle uygulandı mı? Maalesef uygulanmadı, şahit olduğum şeyler var. Nasıl ki işçi alımlarında, memur alımlarında, bürokrat atamalarında yandaş aranıyorsa maalesef amatör spor kulüplerine yardım konusunda da benim şahit olduğum bazı şeyler var. "Eğer bize oy veriyorsanız, bize yakınsanız yardım ediyoruz ama bize yakın değilseniz, bize oy vermiyorsanız..." Ya hiç yardım yapılmıyor ya da az yardım yapılıyor. Yani bu uygulama doğru bir uygulama değil.

Şimdi, Kocaelispor meselesini konuştular biraz önce. Kocaelispor, 2008 senesinde -ben de aynı ligde, PTT 1. Liginde İstanbulspor Kulübünün Başkanıydım- şampiyon oldu ve haklı olarak da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve milletvekilleri açık otobüsün üstüne çıkıp oradan kupayı kaldırdılar, bu da en doğal haklarıydı. 2008'de Kocaelispor Süper Lig'deydi ama ne oldu da 2013'te Bölgesel Amatör Lig'e düştü? Beş sene üst üste Kocaelispor Amatör Lig'e düştü. Seneyi hatırlamıyorum ama üç dört sene önce, o dönem Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımız Kocaeli'nde bir mitingde geldi, şunu söyledi: "Kocaelispor efsane bir takımdır. Kocaeli şehri bir futbol kentidir. Bu şehirde Süper Lig'e bir takım istiyorum." diye talimat verdi. Peki -buradan da Kocaeli milletvekillerini göremiyorum- Sayın Bakan Fikri Işık önderliğinde Kocaelispor'a el atılmadan "Kocaeli Birlikspor" diye bir takım kuruldu Körfezspor'un ismini değiştirerek ve "Kocaeli Birlikspor" adı altında bir takım 2. Lig'de oynuyor, hâlâ daha oynuyor. Peki, 2. Lig'de oynayan Kocaeli Birlikspor'un maçına gidiyorsunuz 100 kişi, 200 kişi var ama Kocaelispor amatör kümede oynuyor, 20 bin kişiye oynuyor.

Yani, burada biraz evvel de sayın milletvekilimiz, Kocaeli Milletvekilimiz, Kocaelispor'a yardım yapıldığını söylüyor. Tabii ki yapılmıştır, on dört sene büyükşehir ve bütün ilçeler sizde olursa, bakan ve 7 milletvekili olursa tabii ki yardım edeceksiniz. Peki, niye Kocaelispor'u ikiye bölmeye çalıştınız da Kocaeli Birlikspor'u çıkardınız?

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Bölücü mu bunlar?

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Bölücü de ondan.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - İşte Kocaelispor, Kocaeli'nin markasıdır ve benim de şerefle takım kaptanlığını yaptığım yıllarda, Avrupa'nın spor dergilerine kapak olmuş bir takımdır başarılarıyla. Avrupa kupalarında oynamıştır, şampiyonluk yaşamıştır ve şampiyonluklar kovalamıştır. Onun için, bu konuda benim söyleyeceğim şu: Bu "Kocaeli Eğitim Vakfı" adı altında daha önce yapılmış, Kocaelispor'a verilmemiş; verilsin Kocaeli Eğitim Vakfı Kocaelispor'a, Kocaelispor'a her şey helal olsun ama bunun arkasına saklanarak Kocaelispor'a yardım yapmamanızı, tamamen Kocaeli Birlikspor'a yönelmenizi de doğru bulmuyorum.

Tabii, amatör kümedeki spor kulüpleriyle ilgili büyük sıkıntılar var. Tabii, daha önceden yasa yapılırken de eksik yapılmış biraz. Mesela, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütün federasyonlara nakdî yardım yapıyor ama amatör spor kulübü federasyonuna -konfederasyonu var- çok az bir yardım yapıyor ama illerdeki amatör spor kulüplerine yardım gelmediği için, doğal olarak paraları da olmadığı için, imkânları olmadığı için de illerde yeterince hizmet edemiyorlar.

Tabii, şahit olduğum bir şey söyleyeyim: Amatör takımlardan -sadece futbol takımları değil bu- geçenlerde bir karate takımı şehirler arası bir yere gidecek, maalesef yol parası ve orada kalacakları konaklama paraları verilmediği için veya cüzi verildiği için müsabakalara gidemiyorlar arkadaşlar.

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Onu bile yapmamışlar mı?

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Bunlar bizim üzerinde durmamız gereken ve bu konuda da yaptırım yapmamız gereken konular.

Bunun dışında biraz evvel Osman kardeşimiz dedi ki: "Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bir anlaşma imzaladı." Bu anlaşma da şudur: Türkiye'de senede 100 bine yakın amatör futbol müsabakası var, 300 bine yakın da diğer branşlarda yani 400 bin tane müsabaka yapılıyor senede ortalama. Daha önce sağlık konusunda 1 sağlıkçı yoktu bu statlarda, bu müsabakalarda. İşte yazdım buraya, 10 Mart 2016'da Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı kendi aralarında bir mukavele imzaladılar ve bundan sonra bu müsabakalara sağlıkçı gönderecekler.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Hayır "bundan sonra" değil. Neyse, devam et kaptan sen.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Bir dakika alacağım var. Her seferinde Osman sataşıyor bana. Bir dakika ekstra isteyeceğim.

Şimdi konu şu: Futbol Federasyonu amatör kümede maçlara hakem, gözlemci ve saha komiserleri gönderdiğinde bunların paralarını ödüyor ama sağlıkçı konusunda büyük sıkıntılar var yani sağlıkçılar -Osman'ın, hadi şöyle olsun- yüzde 99,9'unda yoktu. Şimdi güzel bir anlaşma imzaladılar, bundan sonra sahalara ve müsabakalara sağlıkçılar gelecek ama şöyle: Kurs yapılacak, mayıs ayından itibaren başlıyor ve bu kursa geliyor, katılıyor insanlar, sertifika alacaklar ve sahalarda sağlık görevlisi olarak yardımda bulunacaklar. Güzel bir şey. Ancak, burada gözüme çarpan bir şey var: Bu kursa katılmak için sağlıkçı olmanız şart değil, herhangi bir meslekten biri olarak katılabilirsiniz. Bir de on beş gün bu kurs. Milletvekillerimizden de isteyen gidip o kursa katılabilir, on beş gün sonra hepiniz sağlık sertifikası alıp sahada görev yapabilirsiniz. Bu eksik olmuş burada, biraz bu konuda da şey yapmamız lazım.

TANJU ÖZCAN (Bolu) - Bu sağlıklı bir düzenleme mi?

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Sağlıkta biraz sağlıksız olmuş; buradan dile getiriyoruz ki belki düzeltiriz.

Amatör kümede takımların büyük borçları var -Haydar Bey doğru söyledi- imkânsızlıkları var. Türk Futbol Federasyonu da amatör kümeye hiçbir yardımda bulunmuyor. Mesela, önümde bir not var: Kocaelispor bu sene BAL liginden, Bölgesel Amatör Lig'den Üçüncü Lig'e çıkabilmek için 3 milyona yakın para harcamış yani 3 trilyon lira para harcamış, Futbol Federasyonunun yardımı da 25 bin TL arkadaşlar.

Biraz önce, tabii, Haydar Bey rakamları söyledi. Haydar Bey'in söylemesine göre 3 milyon 700 bin sporcumuz var, Spor Bakanlığı sitesinden Spor Bakanının açıklamasına göre de 5 milyon 700 bin. 2004 verilerine baktım gelişmiş ülkelerde -bizde 5 milyon 700 bin şimdi, Bakanın demesine göre; Haydar Bey'in demesine göre 3 milyon 700 bin- Almanya'da 24 milyon, İtalya'da 14 milyon, Fransa'da 13 milyon sporcu var. Biliyorsunuz, İtalya ile Fransa'nın da nüfusu bizden daha az.

Tabii, bunları buradan konuşmamız lazım. En son dün de Sayın Bakan Sakarya'da Sporda Şiddet Çalıştayı yaptı. Buradan, muhalefetten hiçbir kimse yok. Sayın Bakana buradan söylüyorum, bu tip konuları yaptığınız zaman muhalefetten de birilerini çağırın. Bizim gidip orada kavga gürültü yapacak hâlimiz yok; fikirlerimizi belirtiriz, ondan sonra da beraber bir çalışma yaparız. Eğer biz Türk sporunu bir yere getirmek istiyorsak hep beraber çalışmamız lazım. Bu, bir parti meselesi değildir; spor, partilerüstü bir meseledir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Sancaklı.

SAFFET SANCAKLI (Devamla) - Beni dinlediğiniz için de teşekkür ederim.

Sağ olun. (MHP ve CHP sıralarından alkışlar)