Konu:İşe girmek için müracaat edenlere İŞKUR yetkililerinin iktidar partisi haricindeki bir partinin üyesiyse o partiden istifa etmesi gerektiğini söylediklerine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:85
Tarih:04/05/2016


İşe girmek için müracaat edenlere İŞKUR yetkililerinin iktidar partisi haricindeki bir partinin üyesiyse o partiden istifa etmesi gerektiğini söylediklerine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MUSTAFA TUNCER (Amasya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; burada İŞKUR'la ilgili bir konuyu gündeme getirmek istiyorum.

Amasya İŞKUR müdürlüklerinde, işe girmek için müracaat edildiğinde, eğer o müracaat eden kişi iktidar partisi haricindeki bir partinin üyesiyse o partiden istifa etmesi gerektiğini, aksi takdirde işe alınmayacağını söylüyorlar. Bunu Amasya'nın Taşova ilçesinde ve yine Hamamözü ilçesinde de bizzat yaşadım. Ve bu sebeple de, Cumhuriyet Halk Partisinden bunu da gerekçe göstererek istifa eden kişilerin olduğunu da dilekçelerini bizzat görerek yaşadım.

Kanunun yasaklamadığı ve şart olarak koşmadığı siyasi parti üyeliğini İŞKUR yetkilileri hangi yetkiye dayanarak şart koşuyor, anlamış değilim. Bu uygulama suçtur, kabul edilemez. Bu uygulamayı yapan yetkililerin de derhâl istifa etmesini, buradan, istirham ediyorum.

Saygılar sunuyorum.