Konu:SAMSUN’DA MEYDANA GELEN SEL FELAKETİNE İLİŞKİN
Yasama Yılı:2
Birleşim:131
Tarih:03/07/2012


SAMSUN’DA MEYDANA GELEN SEL FELAKETİNE İLİŞKİN
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

AHMET İHSAN KALKAVAN (Samsun) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Değerli milletvekilleri, maalesef bu sabah 6 Samsunlu hemşehrimiz vefat etmiş, 2 kişi kayıp, 21 de yaralı var. Ben Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonundayım. Maalesef Komisyonda yaşadıklarımızın buna sebep vereceğini daha önceden biliyorduk. Maalesef Çevre Bakanımız Komisyonda, hiçbir şekilde, getirdiği önerilere karşı gelinmesini, muhalefet edilmesini istemiyor. Samsun'da bir Canik Belediyesi var. Cumhuriyet Halk Partili, MHP'li ve Doğru Yol Partili belediye başkanları görev yaptıkları beldelerde, ilçelerde birtakım engellere uğruyorlarsa da maalesef bütün hataları günlerce gazetelerden düşmeyen? Bizim, Samsun'un bu kaza geçirilen bölgesindeki belediye başkanının tutumları da aynı maalesef Çevre Bakanı gibi.

Değerli arkadaşlar, bir inşaat yapıldığı zaman, "moloz" dediğimiz döküntüler moloz sahasına atılır. Burada olaya sebep veren bende kil? Kilden set yapılmaz. Kil patladı, sel suları öndeki molozları alıp maalesef dere yatağına yapılmaması gereken toplu konutun alt katlarını bastı. Ben jeoloji mühendisiyim. Orada bazı şerhleri koyuyoruz ama bu olaylara sebebiyet veren engelleri kıramıyoruz.

Dilerim, sizlerden, Komisyondaki arkadaşlarımdan da, önümüzdeki Komisyon toplantılarında -kendi Komisyonum için diyorum- daha iyi bir iş birliği içinde oluruz, daha Komisyonun yapmış olduğu yanlış kararların hep beraber önüne geçeriz, böyle kayıplara sebep vermeyiz.

Hepinize iyi kandiller diliyorum, iyi tatiller diliyorum, saygılarımı sunuyorum.

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.