Konu:Cezaî Konularda Uluslararası Adlî İşbirliği Kanunu Tasarısı Münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:78
Tarih:22/04/2016


Cezaî Konularda Uluslararası Adlî İşbirliği Kanunu Tasarısı münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ VELİ AĞBABA (Malatya) - Değerli arkadaşlar, bu gazete Zaman gazetesi. Daha önce, bu, aranız bozuluncaya kadar Hoca Efendi hazretleriyle buradaki bütün milletvekilleri aboneydi, abone olmayan biri varsa el kaldırsın.

ZEYİD ASLAN (Tokat) - Ben değilim, ben değilim.

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Sonra, bakın, kiminiz, bürokratlar şöyle koltuğunun altında Zaman gazetesi gözükecek şekilde geziyordunuz hatırlarsanız. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

ZEYİD ASLAN (Tokat) - Yalan konuşuyorsun, ben değilim.

BAŞKAN - Bir müsait olun, bir müsait olun diyorum ya, bir susun ya.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Kiminiz şöyle masanın ucuna koyuyordunuz, şöyle, şöyle, şöyle, bak şöyle geziyordunuz, şöyle; böyle geziyordunuz. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Sayın Ağbaba, burası tiyatro sahnesi değil, Meclis kürsüsü lütfen.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ya, zorunuza gitse de, bunu söylemeye devam edeceğim ben size.

Şimdi, bu gazeteye kimisi 5 abone oluyordu, kimi memur masasının üzerine koyuyordu, niye? Yükselmek için. Yükselmenin, bir yere gelmenin koşullarından biri bu gazeteydi. Arkadaşlar, birbirimizi kandırmaya gerek yok. Ben, sizi biliyorum, siz beni biliyorsunuz, siz bana söyleyin, siz bana söyleyin. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

ALİM TUNÇ (Uşak) - Ben seni bilirim.

HASAN TURAN (İstanbul) - 1 alana 2 bedava...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Değerli arkadaşlar, sizin bu hâlinizi ortaya koyan güzel bir karikatür var, bakın, burada ne yazıyor arkadaşlar? Diyor ki, tam bugünü ortaya koyuyor, bir okuyun: "Yaşasın, AKP Ergenekoncuları içeri attı." Bir başka haber "Yaşasın, AKP Ergenekoncuları dışarı çıkardı." Burada ne yazıyor? "Yaşasın, AKP çok ilginç." (CHP sıralarından alkışlar)

EBUBEKİR GİZLİGİDER (Nevşehir) - O da sen misin? Sen misin o da?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Arkadaşlar, yaşasın, AKP çok ilginç! Ya aynı şeyi, aynı grup, arkadaşlar, aynı karikatür... Bakın, bunu ben yapmıyorum, bunu siz yaptınız, ne yapayım?

MEHMET ŞÜKRÜ ERDİNÇ (Adana) - Bir kere heyecanlanma.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Arkadaşlar, Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun, 2008'i geçtik, 2011'de bu gördüğünüz kardeşiniz milletvekiliydi. Dört yıl milletvekilliği yaptım, gitmediğim duruşma kalmadı, gittiğim duruşmaları da geldim burada anlattım size. Ne dediniz? Burada bak, grup başkan vekiliniz burada, "darbeci" dedi. Hatta bir Ergenekon duruşmasına giderken bir kavgamın görüntüsünü bulmuştu hatırlarsanız, ne diyordunuz? "Darbeci" Şimdi, ne diyorsunuz? Tam tersini. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

BÜLENT TURAN (Çanakkale) - Darbeci!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Değerli arkadaşlar, bir darbeci varsa sizsiniz, darbeci sizsiniz! (CHP sıralarından alkışlar)

OKTAY ÇANAK (Ordu) - Darbeciydin, darbeli oldun.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Eylül 2010 yılında o referandumu kazanmak için meydan meydan gezenler darbenin kahramanıdır. Darbeciler sizi, sizi darbeciler! (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Hani bir başka üstadınız var ya Hoca Efendi, o başka Hoca Efendi, rahmetli Erbakan ne diyordu? "Sizi gidi darbeciler, sizi gidi." Değil mi? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Değerli arkadaşlar, bakın bu ruh hâlinizi anlatacak birkaç başlık göstereceğim. Bakın arkadaşlar, değerli arkadaşlar, belki utanırsınız ama okuyacağım, hiç kusura bakmayın. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Ne diyor? Ne diyor? "Temiz eller operasyonu yapanlara saygı duyun." diyor. Ne diyor? "Allah bu savcıdan razı olsun, artık korkmuyoruz." diyor. Ne diyor? "Savcılarımız hukuk içinde gece gündüz çalışıyor." diyor. Ne diyor? "Savcı herkesi soruşturur, boşuna mı hukuk okudu?" diyor. "Savcı Öz, kahramandır, tarihî misyon üstlendi." diyor. Bir de heykelinin dikilmesini istiyor.

NURETTİN YAŞAR (Malatya) - Başkanım, ben bu Veli'den Malatya'da çok memnunum, iyi ki Veli var burada!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bunu işte övünerek söylüyorum Savcı Öz'ü -övünerek söylüyorum- bu grupta öven bir tek milletvekili yok. Savcı Öz'ü kahraman yapan bir tek milletvekili yok. Bu grubu tebrik ediyorum, bu grubu tebrik ediyorum. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)

NURETTİN YAŞAR (Malatya) - Veli iyi ki varsın! Bravo!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın ne diyor, sizin sözcüleriniz ne diyor: "Savcı Öz, bu ülkede heykeli dikilecektir." diyor. Diktiniz mi bilmiyorum, belki çelenk de koyarsınız; yani yaparsınız. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Bakın, bak, bak, sizin şimdi, sabah namazından sonra besmeleyle okuduğunuz Sabah gazetesi ne diyor: "19 darbeciye müebbet." Kim bu? Kim bu? Sizin haram medyası, havuz medyası. Fakirin fukaranın cebinden, kasasından çalarak oluşturduğunuz gazete ne yazıyor? "19 darbeciye müebbet."

BAŞKAN - Temiz bir dille konuşun Sayın Ağbaba, lütfen...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Ey resmî yayın organı, şurada ne diyor? Şurada ne diyor aynı gazete? "Yargıtay kumpası bozdu." Aynı gazete. Sizin şimdi Zaman gazetesi gibi başucunuzdan ayrılmayan bir gazete.

HASAN BASRİ KURT (Samsun) - Sen Cumhuriyet'e bak, Cumhuriyet'e. Cumhuriyet ne yapıyor, Sözcü ne yapıyor?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Başka, utanacaksınız, başka... Al darbe... Al darbe...

BAŞKAN - Sayın Ağbaba, lütfen temiz bir dille konuşun, karşınızdakiler milletvekili.

VELİ AĞBABA (Devamla) - Başka... "Cuntaya ceza yağdı." Bunlar sizin resmî yayın organınız.

NURETTİN YAŞAR (Malatya) - Başkanım, böyle konuşsun, ben Veli'den razıyım!

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bakın arkadaşlar, biz bunları söylemeye devam edeceğiz. Ne diyor, şimdiki yandaş medyanız ne diyor, bakın burada ne diyor?

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Aç, aç...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Açalım, iyice açalım, ne diyor? "Böyle bir örgüt yok." E, şimdi, utanmıyor mu bunu yazanlar? Peki, bunu savunan milletvekilleri utanmıyor mu, yüzü kızarmıyor mu? Soruyorum size: Yahu, yüzünüz kızarmıyor mu?

YILMAZ TUNÇ (Bartın) - Sen Samanyolu'na çıkarken senin kızarmıyor mu?

VELİ AĞBABA (Devamla) - Dün "darbeci" demediniz mi? ""Bunlar katil." demediniz mi, demediniz mi? (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Veli Ağbaba...

VELİ AĞBABA (Devamla) - Bunları söylemeye devam edeceğim, söylemeye devam edeceğim, devam edeceğim. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)