Konu:Kahramanmaraş'a İstiklal Madalyası verilişinin 91'inci yıl dönümüne ilişkin gündem dışı konuşması
Yasama Yılı:1
Birleşim:67
Tarih:05/04/2016


Kahramanmaraş'a İstiklal Madalyası verilişinin 91'inci yıl dönümüne ilişkin gündem dışı konuşması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

MEHMET İLKER ÇİTİL (Kahramanmaraş) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Kahramanmaraş'ımıza İstiklal Madalyası verilişinin 91'inci yıl dönümü nedeniyle söz almış bulunmaktayım. Sizleri, ekranları başından bizleri izleyen vatandaşlarımızı ve Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizi en derin, en kalbî duygularımla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, hepinizin bildiği gibi, büyük Türk milletinin kaderinin yazıldığı Millî Mücadele Dönemi'nin önemli cephelerinden biri de kadim şehrimiz Kahramanmaraş'ımız olmuştur. Millet olarak tarihten bu yana bayraksız, vatansız ve milletsiz kalmadığımızın en önemli kanıtları Maraş'ımızın dillere destan vatan savunması ve 12 Şubat ruhu olmuştur. Bu kadim şehrin kahraman evlatları, işgal döneminde her mahallede teşkilatlanarak 12 Şubat 1920 tarihine kadar yirmi iki gün, yirmi iki gece devam eden savaştan tek yürek, tek bilek olmuş bir vaziyette zaferle çıkmıştır. Vatan, bayrak ve namus için mücadele eden ecdadımız, şanlı savaşımızda alnının akıyla bu kutlu zafere imza atmıştır.

"Kendi kendini kurtaran şehir" unvanıyla millî dayanışmanın en güzel örneğini veren medeniyetler beşiği Kahramanmaraş'ımız, 5 Nisan 1925 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinden İstiklal Madalyası ve 7 Şubat 1973 tarihinde de kahramanlık unvanıyla tarihteki yerini almıştır.

İşgal kuvvetlerine ilk kurşunu sıkan Kahramanmaraş'ımızda kurtuluş mücadelesinin kıvılcımını ateşleyen merhum Sütçü İmam ve ardı sıra yürüyen pek çok isimsiz kahramanla yazılan bu destan, nesilden nesile aktarılacak ve diri tutulacak millî bir ruhun ve tarih şuurunun adı olmuştur. Bir Kahramanmaraşlı olarak gururla ifade ediyorum ki: Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı'nda sadece kendi toprağının değil, civar illerin de yardımına koşarak topyekûn bir savunmanın, düşmanların güçlü silahları ve asker üstünlüğüne rağmen onurlu ve iman dolu bir direnişin adı olmuştur. Bu yüzdendir ki, Millî Mücadele'ye katılmayan tek bir fert bile olmamıştır. O yüzden bu mücadele, millet olarak millî ve manevi değerlere sahip çıkmanın, bir karış vatan toprağı için seve seve can vermenin, Allah rızası için savaşmanın yıldızlaşmış ve bayraklaşmış örneklerinden biri olmuştur. Çanakkale'de, Kahramanmaraş'ta, İnönü'de verilen kutlu mücadelelerden zaferle çıkan bu aziz milletin torunları olarak bizler, bugün yanı başımızda türlü zorluklarla mücadele veren, aynı coğrafyayı ve aynı medeniyetleri paylaştığımız kardeşlerimize ensar gömleğini giyip yaralarına ilaç olmak için elimizden geleni de yapmaktayız.

İçeride de millî birlik ve beraberliğimize göz diken tüm yapılar ve terör örgütleri ve uzantılarıyla mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor ve edecektir. Bu aziz milletin, oy vermek suretiyle sorumluluk yüklediği, sorumluluk verdiği tüm partilere düşen görev de bugün ve bu yüce Meclisin en önemli görevi de hep birlikte hareket edip ülkemizin, devletimizin bölünmez bütünlüğü ve bekası için çalışmak, yanlışa hep birlikte, amasız, lakinsiz "yanlış" diyebilmektir diye de düşünüyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, istiklal ve istikbal mücadelesinde canlarını vermiş aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyor, ülkemizdeki huzur ve istikrar ortamını sağlamak adına hayatlarını kaybeden tüm güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza da Allah'tan rahmet, kalanlara da başsağlığı ve metanet diliyorum.

Yine, bu vesileyle, siz değerli milletvekillerimizin ve İslam âleminin, tüm vatandaşlarımızın mübarek üç aylarını ve Regaip Kandili'ni de en içten dileklerimle kutluyorum.

Ayrıca, 5 Nisan Avukatlar Günü hasebiyle tüm avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü de kutluyor, kendilerine hayırlı çalışmalar diliyorum.

Birkaç gün önce grup başkan vekillerinden HDP Grup Başkan Vekili Baluken'in de yanlış bir bilgilendirmesini buradan huzurlarınızda ifade ederek doğru şeklini sizlere anlatmaya çalışacağım: Biz Güneydoğu'da uzun süredir devam eden mücadelemiz sonucunda şehit olan kardeşlerimizin yakınlarını evlerinde ziyaret ediyoruz; yaralılarımızı, gazilerimizi evlerinde ziyaret ediyoruz. Bize dedikleri tek şey şu: "Biz orada onurlu bir mücadele veriyoruz, hiçbir terörist kalmayıncaya kadar, teröristlerin oradan köklerini kazıyıncaya kadar mücadele ediyoruz. Yanımızda, kucağımızda kardeşlerimiz şehit oluyor." Bizden tek şey istiyorlar, hem selamları var hem de "Bu mücadele sonuna kadar devam etmeli, kökü kazınıncaya kadar devam etmeli ve bu şekilde, bu mücadele hiçbir şekilde sonlandırılmamalıdır, hatta sonlandırılsa da hakkımızı helal etmiyoruz." diye bir mesajları var.

Yüce huzurlarınızda tüm bunları da ifade ediyor, o bölgede çalışan ve çarpışan kardeşlerimizin, sağlık emekçilerinin...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

MEHMET İLKER ÇİTİL (Devamla) - ... ve tüm kamu görevlilerimizin selamlarını iletiyor, sizlere saygılar sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)