Konu:Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesince "Bosna kasabı" olarak anılan Radovan Karadzic'e soykırım suçu nedeniyle kırk yıl hapis cezası verildiğine ilişkin açıklaması
Yasama Yılı:1
Birleşim:61
Tarih:24/03/2016


Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesince "Bosna kasabı" olarak anılan Radovan Karadzic'e soykırım suçu nedeniyle kırk yıl hapis cezası verildiğine ilişkin açıklaması
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

ADALET KOMİSYONU SÖZCÜSÜ HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Çok teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Sayın milletvekili arkadaşlarım, bugün ortaya çıkan bir yeni gelişmeyle ilgili olarak sizleri bilgilendirme ihtiyacı hissettim. Bu vesileyle, Sayın Başkana çok teşekkür ediyorum.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, "Bosna kasabı" olarak anılan Radovan Karadzic, 1992-1998 yılları arasında 100 bin kişinin hayatına mal olan, 4 milyon Boşnak'ın evsiz kalmasına yol açan savaştaki rolü nedeniyle savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım suçuyla suçlanıyordu. 70 yaşındaki Karadzic savaştan sonra on üç yıl kaçmış, sonunda 2008 yılında Belgrad'da yakalanmıştı. Uluslararası ceza davasındaki bu dava, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ciddi savaş suçlarından biri olarak gösterilen dava idi. Hollanda Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Radovan Karadzic ile ilgili kararını bugün açıkladı. Yargıçlar Karadzic'in 8 bin Müslüman'ın katledildiği Srebrenitsa'da -dikkatinizi çekiyorum- soykırım suçu işlediği yönünde karar vererek Sırp lideri kırk yıl hapse mahkûm etti. Karadzic ayrıca insanlığa karşı suçtan da hüküm giydi.

Bu karar, elbet yitirdiklerimizi geri getirmeyecektir. Ancak, hiç olmazsa yakınlarının ve savaş mağdurlarının yüreğini bir nebze olsun soğutacaktır diyorum, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)