Konu:Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı münasebetiyle
Yasama Yılı:1
Birleşim:60
Tarih:23/03/2016


Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı münasebetiyle
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

RUHİ ERSOY (Osmaniye) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; öncelikle kişisel verilerin güncellenmesiyle ilgili teklifimizin yerine getirilmesini sizden istiyoruz, daha sonra istediklerimizi de kısaca ifade etmek istiyorum.

Çok büyük işlerle uğraşıyoruz gerçekten Meclis olarak da ülke olarak da. Memleket savaşa girecek mi? Rusya krizi ne olacak? Terör belası hangi noktaya geldi? Ekonomik kriz ne zaman patlayacak? Bu koca koca problemlerin altında, dokunamadığımız insani hâlleri ve bizi toplum olarak bir arada tutan değer yargılarının muhafazasını ve sürdürülebilirliğini galiba görmezden geliyoruz, başta eğitim sistemi ve sosyal yaşam olmak üzere.

Amasız, fakatsız, lakinsiz şunu ifade ediyoruz ki hayırlı işler yapmak için yola çıkan her türlü sivil toplum örgütünün, vakfın ve samimi iş yapan tüm müesseselerin yanındayız ve bir müessese içerisinde bir yanlışın çıkması, bütün içerisinde lanetlendikten sonra o müesseseleri bağlamaz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Fakat bizi bağlayan daha büyük konular vardır. Bunlar, muhafazakârlık söylemiyle, demokratlık söylemiyle siyaseten yola çıkmak ama toplumda bırakınız muhafazakâr yaşamayı, aile değerlerinin korunmasıyla ilgili konularda toplumsal yaşamın sağlıklı sürdürülebilirliği konusunda alınması gereken önlemlerin alınmamasıyla her geçen gün büyük büyük yaraların oluştuğunu görüyoruz. Kadına yönelik şiddetin, çocuk istismarının, ailelerin boşanma oranının, toplumda her geçen gün intihar oranının, vakasının artmasının, memlekette antidepresan kullanımının hangi noktaya geldiğinin şöyle kısaca, geçmişe dönük üç beş yıllık araştırması hâlimizi gösteriyor. Bakın, bugün gazetelerde çok dramatik bir haber vardı. "Üniversiteli genç oyuncu tacizden kaçmak için intihar etti." 10'uncu kattan aşağıya sarkıyor çocuk, çıplak bir vaziyette. Çocuk diyorum daha, kırk gün önce de babası vefat etmiş. Acaba hangi duyguyla, arkadaşlık duygusuyla, müşfik bir hâlde arkadaşıyla bir aradaysa onu bilemiyoruz. Ama bu arkadaşların buluşma yeri neresi arkadaşlar, biliyor musunuz? Saatlik ve günlük kiralanan apartlar. Apartlar, saatlik ve günlük kiralanan apartlar. Bırakın metropolleri, büyük şehirleri, bunlar, Anadolu'nun üniversite olan her şehrinde üniversiteli gençler niyetiyle açılan, daha sonra fonksiyon değiştiren bir sosyal yara hâlinde.

Buradan Sayın İçişleri Bakanına, Sayın Hükûmet yetkililerine sesleniyoruz, lütfen, bu apartları denetleyin ve buralarda saatlik, yarım günlük, günübirlik kiralarla neler yapılıyor, ne oluyor, buna bir bakın. Hemen yanı başında, yoğun bir şekilde bu apartların olduğu sokaklarda köşe başında torbacılar, uyuşturucu âlemleriyle ilgili altyapılar.

Evet, terörle mücadeleye yoğunlaşacaksınız, başka türlü konulara da elbette, ama devletin bir bütün olduğunu hesaplarsak birini yaparken diğerini yıkmaya hakkımız yok. Ve memleketin gençlik politikasını, yarınlara bu milleti taşıyacak olan büyük Türk milletinin taşıyıcısı olan gençlere dair politikalarımızı sadece ve sadece birkaç spor etkinliği yaparak çözemeyiz. Bu meseleyi başta mahalle muhtarları, mahallelerdeki kanaat önderleri... Ve hani "Milletin hizmetinde olacaksınız." dediğimiz valiler var ya, o valiler sadece seçim döneminde çıkıp kömür dağıtarak, sırtında buzdolapları dağıtarak değil, bu konulara dokunarak gündeme gelmeli. Ve onlar, gerçekten devlet ile milletin bütünleşmesinin zeminini oluşturmalı.

Lütfen, bu konuyu hassasiyetle irdeleyip takip edelim ve bunun takipçisi olarak da geri bildirimi buradan yapalım.

Bu memlekette her dört saatte 1 kadına tecavüz edildiği gerçeğini unutmayalım.

Bu memleketi yarınlara taşıyacak olan toplumsal yapımız çürürse zemin ortadan kaybolur. O zaman hareket kabiliyetimiz de olmaz, millî zeminimizi oluşturacak meşruiyet de ortadan kalkar, millî irade de ortadan kalkar.

Saygılar sunuyorum. (MHP sıralarından alkışlar)